ALARMANTNO

U BiH hara najopasniji tip gripe, vakcine pri kraju!

Ovosezonsku gripu u našoj zemlji, kao i u Evropi, podjednako uzrokuju dva virusa tipa A - H1N1 i H3N2

Piše: A. Nu. – M. H. – E. Sk. - D.Pa.

11.1.2019

Nadležnim zavodima prijavljeno je nekoliko potvrđenih slučajeva virusa, ali stvaran broj oboljelih od bolesti sličnih gripi znatno je veći. Riječ je o zaraženima koji se drže kućnog liječenja i ne javljaju se ljekaru.

Ovosezonsku gripu u našoj zemlji, kao i u Evropi, podjednako uzrokuju dva virusa tipa A - H1N1 i H3N2, a virus tipa B zabilježen je u vrlo malom postotku.

 Veliki odziv

Prema podacima iz 102 zemlje, koje su zvanično prijavile podatke, a među kojima je i BiH, od testiranih uzroka koji su bili pozitivni na influencu, najviše je pozitivnih na tip A, čak 93,8 posto. Od toga, 77 posto je podtip A H1N1, dok je podtipa A H3N2 23 posto. Od uzoraka koji su bili pozitivni na influencu B registrirano je 6,2 posto slučajeva.

Za oba navedena tipa zaštitu jedino pružaju četverovalentne vakcine, zbog čega vakcinisanje ima smisla čak i sada, za vrijeme povećanog vala. No, veliki problem predstavlja što u skoro svim kantonima u BiH ponestaje vakcina, a broj oboljelih od bolesti sličnih gripi iz dana u dan raste.

Kako je za „Avaz“ potvrdio Arman Šarkić, portparol Domova zdravlja Kantona Sarajevo, od 7.000 doza, građanima je na raspolaganju još oko 400.

- Odziv građana bio je veliki. No, sve ovo ukazuje da ćemo za iduću godinu morati nabaviti više doza, kako bi svi građani koji se žele vakcinisati mogli biti zaštićeni – kaže Šarkić.

Od ljekara saznajemo da svakodnevno imaju pune ruke posla, jer im se javljaju pacijenti s povišenom temperaturom, curenjem nosa, upalom pluća... Val oboljelih tek slijedi, a vakcina ponestaje i u drugim kantonima.

U Tuzlanskom kantonu, prema riječima dr. Jasmine Brkić-Džambić iz Zavoda za javno zdravstvo, gripe za sada nema. Na Infektivnoj klinici UKC-a Tuzla javila su se tri pacijenta, ali je testiranjem utvrđeno da nisu zaraženi tom vrstom virusa.

- Ako gledamo bolesti slične gripi, od oktobra do kraja prošle godine imali smo oko 2.700 slučajeva, a više od 6.500 s akutnom respiratornom infekcijom – kaže ona.

Ističe da je Zavod nabavio 5.500 doza vakcina protiv sezonske gripe koje su distribuirane u sve domove zdravlja.

- Ostalo je još oko 300 doza - kazala je dr. Brkić-Džambić.

U Zavodu za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) jučer nisu imali informaciju koliko je potrošeno od ukupno 2.350 doza nabavljenih vakcina.

 Potencijal za širenje

- Na području Kantona trenutno imamo registrovana dva slučaja gripe, oba pacijenta starija su od 65 godina i hospitalizirani su - kazao nam je dr. Erdin Alajbegović, šef Epidemiološke službe ZJZ HNK.

Za sada, prema dostupnim podacima, prevladava virus tipa A, kao i u Evropi, koji ima veliki epidemijski potencijal.

Virus tipa A često izaziva teže simptome od virusa tipa B. No, oni ipak mogu biti jaki i ozbiljni, dok virus tipa C, koji se pojavljuje, uglavnom uzrokuje samo blaže simptome, često sličnije prehladi.

U ZDK 630 registriranih  slučajeva bolesti sličnih gripi 

Institut za sigurnost i zdravlje hrane Zenica nabavio je 3.710 doza vakcine.

- U prvoj sedmici ove godine imali smo 630 registrovanih slučajeva s akutnim respiratornim infekcijama, 88 osoba s influenci sličnim oboljenjima, a nije bilo teških akutnih respiratornih infekcija. Zabilježena su dva slučaja teških akutnih infekcija, u Visokom i Zenici - kažu iz Instituta, napominjući da od dvanaest općina ZDK, općine Žepče, Doboj-Jug i Usora ne dostavljaju sedmične izvještaje.

U RS nema više vakcina 

Iz Instituta za javno zdravstvo RS navode da je od bolesti sličnih gripi zaraženo 470 osoba, ali za sada virus nije potvrđen ni kod jednog oboljelog. Još prije mjesec su istakli da su potrošene sve vakcine koje su nabavili. 




Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.