Samostalan život mladi u BiH teško mogu započeti. Jer, bez posla i sredstava za egzistenciju nemaju gdje da odu. Ne preostaje im ništa drugo nego da s roditeljima žive i nakon punoljetstva.
No, ono što zabrinjava jeste alarmantno veliki broj osoba starijih od 30 godina koje žive s roditeljima, a takvih je čak 186.000 u našoj zemlji! Radi se o podacima Agencije za statistiku BiH koji su uzeti iz popisa stanovništva 2013. godine. Još je poraznije da među njima ima i onih koji se nisu uspjeli osamostaliti ni do 50. godine.
Emotivni i socijalni faktori
Ovi rezultati ipak ne iznenađuju ako se na papir stave troškovi osamostaljivanja. Naime, da bi se odvojili od roditelja, mjesečno za kirije moraju izdvojiti 200 do 400 KM, za režije 100 do 200, a za džeparac 500 maraka. Većina ih za to nema mogućnost, jer nigdje ne rade.
Podaci pokazuju da s roditeljima više žive mladi u gradovima, dok se djevojke i mladići sa sela od roditelja odvajaju već sa 18 godina, kako zbog studija tako i zbog potrage za poslom u gradu. Veći je čak broj muškaraca nego djevojaka koje s roditeljima dijele dom.
Da je status mladih zabrinjavajući i da se zbog teškog materijalnog stanja mnogi ne mogu osamostaliti, ispričao nam je Haris iz Sarajeva, koji živi s majkom i ocem, a ima 36 godina.
- Nisam jedan od onih koji čekaju da ih neko vodi, da dobiju sve "na tacni". Radio sam u trgovini iako sam završio fakultet. Od 600 KM mjesečno nisam mogao platiti kiriju, režije, izlaziti, tako da ne pomišljam da odem od roditelja iako živimo u jednosobnom stanu. Spavam na kauču u dnevnom boravku. O zasnivanju svoje porodice još ne mislim, jer moram osigurati neka primanja od kojih ćemo moći živjeti - kazao nam je Haris.
Kaže da je zbog toga što i dalje živi s roditeljima pretrpio mnoge uvrede od rodbine, prijatelja, komšija.
- Svaki dan me pitaju kad ćeš se ženiti. Prešutim. Ali, ne bude mi lako kada mi kažu da sam „jalovac“, da „ne želim porodicu“, to jako zaboli - kaže nam ovaj mladić.
Psiholog Čedomir Novaković kaže da mnogi iz straha danas bježe od braka, dok su brojniji oni kojima to materijalna situacija ne dozvoljava. O sposobnosti mlade osobe za odvajanje od roditelja, osim ekonomskog faktora, kaže, odlučuje i njihova intelektualna, socijalna i emocionalna zrelost, sposobnost da funkcioniraju u društvu i brinu se o sebi.
- Dva osnovna ekonomska parametra su da imaju neko zanimanje ili posao i neka sredstva da obezbijede sebi krov nad glavom. Jer tada im je bitniji ekonomski nego emotivni faktor. Asocijacija im je da će, ako uđu u brak, postati socijalni slučajevi ako ne budu imali pomoć roditelja, čak postoji i strah da ne upadnu u ekonomsku ovisnost o njima. Sve to kod njih igra odlučuju ulogu hoće li se osamostaliti – pojašnjava Novaković.