Željko Komšić, izabrani član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, kazao je u intervjuu za srbijanski "Telegraf" da traži od Beograda i Zagreba da poštuju Bosnu i Hercegovinu kada je riječ o fizičkim granicama i granicama lijepog, normalnog ponašanja.
Komšić je na pitanje o konstituiranju Predsjedništva BiH i formiranju Vijeća ministara BiH istakao da je za 20. novembar zakazana svečana inauguracija novoizabranih članova Predsjedništva, a da će formiranje Vijeća ministara ići mnogo brže nego što se očekuje.
- Nisu ovdje političari baš toliko principijelni, svima se manje-više žuri u vlast - kazao je Komšić.
Komšić je poručio da nikada neće doći do promjene Izbornog zakona na način koji to Dragan Čović hoće i da će ostati sve što sada imamo.
- Nije prvi put da Dragan Čović nastupa s tako tvrdim stavovima, a onda se poslije povlači - istakao je Komšić.
Na pitanje jesu li Hrvati majorizirani u BiH, Komšić je rekao da nema majorizacije Hrvata ni u kom smislu - ni u političkom, ni u etničkom, ni u ekonomskom, ni u bilo kom drugom, čak ni u fizičkom.
- Hrvati su, kako to stoji u našem Ustavu, konstitutivan narod. S obzirom na to da su konstitutivan narod, istina najmalobrojniji, ostvaruju barem trećinu učešća u vlasti na državnom nivou. Ako ćemo tom logikom ići, onda neki drugi imaju prava malo više da se bune. Ne postoji nikakva vrsta pritiska na Hrvate od bilo koga. Postoji problem koji imaju svi građani BiH, a to je jedna vrsta pravne nesigurnosti i beznađa u kojoj živimo, nepoštovanja svega onoga što piše u našem Ustavu i zakonima. To je ono što sve muči u ovoj zemlji, bez obzira na to da li su Bošnjaci, Hrvati, Srbi, Romi, Jevreji, ostali, kako god da ih zovemo. Kada kažu majorizacija, volio bih da se obrazloži odakle ta majorizacija i šta smatraju pod tom majorizacijom. Ako nije majorizacija što jedan Hrvat, u ovom slučaju Dragan Čović, nije izabran u Predsjedništvo BiH, drugi jeste, to jest ja. Onda ne govorimo o majorizaciji Hrvata. Onda možemo govoriti o majorizaciji HDZ-a, a to nije jednako Hrvati - kazao je između ostalog Komšić.
Na pitanje je li Bosna i Hercegovina održiva, Komšić je odgovorio potvrdno.
- Pa, opstala je i u težim historijskim i političkim okolnostima. Zamislite samo šta je prešlo preko ove zemlje. Preko ove zemlje su prelazila carstva, za koja je izgledalo da im nema kraja. Nijednog od tih carstava više nema. A mi stojimo. Ovakvi - kakvi smo. Stojimo i postojimo. Nemam nikakvih dilema da li će BiH preživjeti. Nikada nije dobro potcjenjivati nas u BiH, bez obzira koji smo, šta smo i kako smo. Ipak je ovo naša domovina - rekao je Komšić.
Odnosi BiH sa susjednim državama
Kada je riječ o odnosima Bosne i Hercegovine sa susjednim državama, sa Srbijom i Hrvatskom, Komšić je rekao da te zemlje mogu računati na njega.
- U punoj mjeri ću biti posvećen tome da to budu dobri i prijateljski odnosi. Ali vas molim, i u Zagrebu i Beogradu, samo da znate gdje prelazite granicu. I gdje pokazujete dokumente. To je na Savi, to je na Drini, to je na Uni. Samo to poštujete i nećete imati nikakvih problema sa mnom - naveo je on.
Komšić je istakao da će se Hrvatska, barem kada je riječ o aktuelnoj vladi u Zagrebu, morati pomiriti s tim da je ovo ipak nezavisna država i da mi nismo ovdje nikakva njihova filijala.
- To što oni rade, zapravo jeste miješanje u unutrašnje poslove nezavisne i suverene države, za koju tvrde da im je prijateljska. Dakle, i Hrvatska će morati malo da se otrijezni kada je riječ o postupcima prema BiH, bez obzira na to što su oni u EU i NATO. To im neće pomoći da naprave svoju filijalu od ove zemlje. Ali, naravno, svjesni smo mi svoje pozicije. Ko smo, šta smo i u kakvom okruženju se nalazimo. Baš zbog toga što je Hrvatska članica i NATO-a i EU, put u Uniju ide i preko Republike Hrvatske. Mi smo toga svjesni. Mi smo spremni da radimo na tome zajedno. Ako hoće da nam pomognu, neka nam pomognu, ako neće, neka nam ne odmažu na tom putu.
U regionu imamo više zemalja članica NATO-a, od kojih, također, računamo na podršku na tom putu. Svjesni smo mi, gdje i kako se ide - kazao je Komšić u intervjuu za "Telegraf".