ZABRINJAVAJUĆE

Sarajlije će se i ove godine gušiti u prašini

Vlast nije ništa učinila da se zagađenost zraka smanji pa nas izvući može samo vjetar

M. RENER-SMAJOVIĆ

22.10.2018

Peking slovi za najzagađeniji grad na svijetu, a Sarajevo je u petak bilo u rangu s njim, u nekim satima čak i zagađeniji. Skalu zagađenosti zraka i poređenje Pekinga i Sarajeva objavila je na svom Twitter nalogu Ambasada SAD u Sarajevu, koja ima opremu za mjerenje kvaliteta zraka. I mjerenja posljednjih dana pokazala su da je zrak nezdrav, posebno za osjetljive grupe građana.

 Tek počelo

No, stručnjaci upozoravaju da je tek počelo i može biti samo gore, jer je oktobar, čija je prva polovina bila relativno lijepa kada je u pitanju vrijeme te građani i nisu mnogo ložili. S druge strane, dodaju, vlast nije ništa učinila da se zagađenost zraka smanji pa nas izvući može samo vjetar.

Martin Tais, specijalista za kvalitet zraka i klimatske promjene, napomenuo je da ne zna principe mjerenja koje se radi unutar kompleksa Ambasade SAD, ali je činjenica da smo zagađeni, da zima počinje i neće biti bolje.

- Nije se ništa učinilo na smanjenju potrošnje uglja. Imamo 150.000 automobila, većinom starih. Očekujem da budemo i više od Pekinga. Situacija bez vjetrova nam ne odgovara – ističe Tais.

Anes Podić iz Udruženja „Eko-akcija“ Sarajevo naglasio je da brojke koje su date jesu alarmantne, jer nemamo industriju, već saobraćaj i loženje koje je tek počelo.

 Bez reakcije

- 100.000 domaćinstava grije se na drvo, a ono je poskupilo pa se sve više kupuje ugalj. U posljednje četiri godine nije ništa urađeno da se zrak poboljša. Rezultat programa pomoći za prelazak s čvrstog goriva na plin je mršav. Prešlo je 120 domaćinstava. Takvim tempom treba hiljadu godina da pređu sva. Ove zime možemo očekivati veoma zagađen zrak. Ako ne bude vjetra, ako bude standardni decembar, bit će najgore u posljednjih deset godina – kaže Podić.

Dodao je da je u cijeloj BiH situacija više-manje ista, negdje i gora nego u Sarajevu, navodeći da je Tuzla bila dva puta zagađenija, a da je Zenica zagađena i ljeti.

Istakao je da je zagađenost od 80 mikrograma čestica štetnih tvari u zraku u zapadnoj Evropi već uzbuna, dok mi to imamo danima i niko ne reagira.


 Mešetarenje drvima

Cijena metra drva u Sarajevu porasla je na 115 KM, što je skupo, jer imamo dovoljno drveća, ali nismo organizirana država koja bi stala ukraj mešetarenju, kazao je Podić.

Ukazao je i da ogrjevnom drvetu treba 12 mjeseci da se osuši i treba ga kupovati barem u rano proljeće, ali građani prave grešku kupujući ga ljeti, a neki čak i sada.

- Vlažno drvo zagađuje dva puta više nego suho. Osim toga, kada bi koristili suho drvo, uštedjelo bi se 30 posto novca – dodao je Podić.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.