Od svih zdravstvenih ustanova na području Zeničko-dobojskog kantona, jedino Kantonalna bolnica Zenica radi s opremom koja zakonski nije ispravna, navode iz verifikacionog laboratorija „Verlab“ Sarajevo.
Propisane kazne
Kako se navodi u dopisu upućenom zeničkoj bolnici, a u čijem je posjedu i naš list, svim mjerilima iz zakonskog mjeriteljstva BiH koje posjeduje Kantonalna bolnica Zenica isteklo je važenje verifikacije još u martu.
Upozorenje iz sarajevskog verifikacionog laboratorija
- Samim tim, od tada pa do danas, pacijenti se tretiraju zakonski neispravnom opremom. U slučaju korištenja neverificiranih mjerila, što je u slučaju medicinskih uređaja naročito neetično, to može biti kobno po pacijente, a propisane su i kaznene odredbe za odgovorno lice - upozoravaju iz „Verlaba“.
Također, novčane kazne predviđene su i za one koji upotrebljavaju mjerilo, a zakonske sankcije su i privremeno oduzimanje mjerila ili čak privremeno zatvaranje pravnog subjekta.
Skomorac: Vodimo računa o opremi
Tragom ovih informacija kontaktirali smo Rasima Skomorca, direktora zeničke bolnice, koji je odbacio tvrdnje o zakonski neispravnoj opremi.
- Svu opremu koju mi imamo, pogotovo kada je riječ o skupljoj opremi, održavaju ovlašteni serviseri. Navodi o zakonski neispravnoj opremi klasične su dezinformacije - kaže Skomorac.
Tehnički sektor
Ističe da je sva oprema ispravna i da o njoj vode računa. Dalje pojašnjava da opremu koja je stara i do 30 godina i nema ovlaštene servisere, servisiraju majstori koje pronađu, ili to rade njihovi majstori iz tehničkog sektora.
- Sve je pod kontrolom – zaključio je Skomorac.
Nepotrebni troškovi
- Ako bismo plaćali ovlaštene servisere, kao što to već radimo, a zatim ponovo plaćali „Verlab“, to bi nam samo bili dodatni i nepotrebni troškovi. Zbog toga smo uputili dopis Federalnom ministarstvu zdravstva da nam da pojašnjenje jesmo li obavezni dobiti potvrdu i od „Verlaba“, ali nisu nam dali konkretan odgovor – niti da trebamo niti da ne trebamo – ističe Skomorac.