LJUBAV

Jasmin Bekrić otišao na kruzer da radi, a uz posao dobio i ženu svog života

Jasmin sa suprugom i kćerkicom: Često idu na Bali

Piše: Lj. LJUBOJEVIĆ

30.6.2018

Jasmin Bekrić (33) iz Bijeljine, kao i mnogi drugi mladi ljudi u našoj zemlji, posao i nafaku odlučio je potražiti u bijelom svijetu. Odlučio se za rad na kruzeru, hiljadama kilometara daleko od domovine. Ni sanjati nije mogao da će, uz posao, pronaći i ljubav svog života.

Radeći na kruzeru, upoznao je sadašnju suprugu, Indonežanku, s kojom ima kćerkicu Zlatu.

Rad u restoranu

Pet godina Jasmin je radio kao konobar u jednom bijeljinskom kafiću, a zbog niske plaće i nikakvih izgleda da će se finansijska situacija popraviti, na internetu je provjeravao oglase za posao i ugledao ponudu za rad na kruzeru. Odmah je poslao svoju biografiju i primljen je.

- Rad na kruzeru bio mi je zanimljiv, prvenstveno zbog egzotičnih destinacija. Prvi posao bio je na relaciji Majami - Sent Martin. Uslijedila su putovanja na Djevičanska ostrva, San Huan, Sent Tomas, Barbados - priča Jasmin, ističući da je u početku radio u brodskom restoranu i da nije bilo nimalo lako.

Trenutno je na poziciji konobara koji ima svoje goste, ali pomaže i glavnom konobaru i pomoćniku konobara. Ističe da se kruzeri na kojima je do sada radio mogu slobodno nazvati pokretnim gradovima.

Na prekookeanskim brodovima radi i po šezdesetak nacija. Najviše je Filipinaca, a Jasmin je na kruzeru upoznao i svoju sadašnju suprugu, Ni Ketut Đunijati s Balija.

- Slučajno smo se upoznali. Ona je radila kao sobarica, ja kao konobar u servisu po sobama. Svidjeli smo se jedno drugom, zaljubili i danas imamo kćerku Zlatu, kojoj smo dali ime po mom bratu Zlatanu, koji je, također, radio na kruzeru. Meni je bila zanimljiva njihova kultura, sporiji život na Baliju, a njoj je, s druge strane, neobično ovo trčanje za životom u BiH. Oni na Baliju urade dnevno najviše jedan posao i zatim idu na plažu, a mi nakon tri do četiri dnevno obavljena posla razmišljamo da nismo uradili sve što smo planirali tog dana - priča Jasmin Bekrić.

Sve se plaća

Već neko vrijeme ova porodica živi u Bijeljini, a Jasmin povremeno ode raditi na kruzer. Posjećuju i porodicu njegove supruge na Baliju.

Ni Ketut kaže da joj se u BiH dopada hrana, ali su joj neobične svakodnevne šetnje po gradu. Na Baliju do plaže idu motociklima ili automobilima.

- Neobična mi je i birokratija, ali i to što se u BiH svi dokumenti plaćaju. Na Baliju je sve besplatno, osim takse za pasoš koju plaćamo oko ovdašnjih 20 maraka. Lične karte i ostale dokumente dobivamo besplatno – pojašnjava ona.

Privatni biznis

Jasmin ističe da na kruzer treba ići dok je čovjek mlad i dok ne zasnuje porodicu, jer je kasnije teško biti odvojen od supružnika i djece.

- Mislim da ću otići da odradim još jedan ugovor, nakon čega planiram pokrenuti neki privatni posao  u Bijeljini. Teško je biti odvojen od žene i djeteta. Evo, još mjesec smo na godišnjem pa ponovo odlazim na brod osam mjeseci, a Ni Ketut će sa Zlatom na Bali – govori on.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.