Plastični otpad nije problem samo u BiH, već je to globalni problem - kazala je danas u Sarajevu federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo, povodom obilježavanja Svjetskog dana okoliša.
Ministrica Đapo iznijela je stav u okviru predstavljanja generacijskog projekta "Čista rijeka Miljacka" te podsjetila kako je u Sarajevu omogućeno razvrstavanje otpada, ali da to građani ne provode.
S tim u vezi, Đapo je dodala da je građane potrebno educirati da bi djeca odrastala sa sviješću o neophodnosti brige za okoliš.
U civilizacijskom napretku, tokom dva prethodna stoljeća, čovjek je proizveo cijelu paletu hemijskih spojeva za koje planeta Zemlja sa svojim prirodnim procesima nema odgovor i koje ne može razgraditi, naglasila je Đapo.
- Morski ekosistemi su u proteklih pedeset godina postali velike akumulacije ovakvih materijala. Uslijed fizičkih procesa, plastični materijali se usitnjavaju do mikronskih veličina i ulaze u prehrambeni lanac i tako organizme svih živih bića, ali bez mogućnosti sudjelovanja u procesu razgradnje. Kao takvi su postali velika prijetnja opstanku planete Zemlje. Dakle, plastični otpad nije problem samo u BiH, već je to globalni problem - kazala je ministrica Đapo.
Federalna ministrica je naglasila da su bh. prekrasne rijeke, najveće blago, jer se čovječanstvo danas sve više suočava s nedostatkom vode.
- Nama je Bog podario prekrasnu zemlju, s najljepšim rijekama i mi ih moramo zaštiti i sačuvati ne samo radi sebe i naše djece, već i za generacije koje dolaze - zaključila je Đapo, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma, prenosi Ured Vlade FBiH za odnose sa javnošću.