VIŠE ŠTETE NEGO KORISTI

Na boračku reviziju otišlo 20 miliona KM, a većini će naknade morati biti vraćene!

M. AŠČIĆ

1.4.2018

Vlada Federacije BiH je za osam godina, otkako je počeo proces revizije boračkih prava, potrošila oko 20 miliona maraka, a rezultat je da je tek oko 6.000 ljudi ostalo bez naknada koje su primali, pokazalo je istraživanje „Dnevnog avaza”. Od tih 6.000 većina ih je podnijela tužbe i dobila presude da su nelegalno izvedeni iz prava te će im naknade morati biti vraćene

Zvanično, iz Ministarstva za boračka pitanja FBiH kriju koliko je ukupno spiskano budžetskog novca za reviziju boraca. Iz kabineta ministra Salke Bukvarevića na ovaj odgovor čekamo već mjesecima. No, naš list do podataka je došao na osnovu do sada objavljenih parcijalnih izvještaja.

Inače, još nije ni okončana prava faza revizije invalidnina iako su iz Ministarstva za boračka pitanja to najavljivali još sredinom 2016. godine.

U ovoj godini će na boračku reviziju biti utrošeno dodatnih 1,9 miliona maraka budžetskog novca. Od 2010., kada je proces počeo, izdvajano je od dva do 2,8 miliona maraka godišnje za ovu svrhu, a umjesto ušteda i koristi revizija je donijela više štete.

Posebno stoga što je od 6.000 onih koji su izvedeni iz prava ili su im naknade umanjene čak njih 5.500 tužilo državu te se na Vrhovnom sudu FBiH vode upravni sporovi.


Sud zatrpan

Saznajemo da je taj sud doslovce zatrpan boračkim tužbama. Naime, do kraja septembra prošle godine pokrenuta su čak 5.322 upravna spora protiv rješenja Ministarstva, a do kraja februara ove godine još dodatnih 200 sporova.

Da stvar bude još gora, od 5.000 tužbi u čak 3.270 slučajeva poništena je revizija, a u korist Ministarstva riješeno je svega 29 sporova. To znači da je oko 95 posto rješenja doneseno u korist bivših pripadnika ARBiH i HVO-a, koji su obuhvaćeni revizijom.

Iako se vlast tokom 2010. godine, kada je počela revizija boraca, javno hvalila uštedama i do 50 miliona KM na godišnjem nivou, to se pokazalo kao potpuna neistina.





Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.