Više od 7.000 učenika iz 236 škola u našoj zemlji, uzrasta od 15 godina, učestvovat će u Programu za međunarodnu procjenu učeničkih postignuća (PISA) 2018. Testiranje čiji je cilj procjena znanja i vještina učenika iz čitalačke, matematičke i pismenosti iz prirodnih nauka odvijat će se tokom aprila i maja.
Veći kvalitet
- PISA rezultati ne utječu na ocjenjivanje učenika i nastavnika, već ukazuju na stanje u obrazovnim sistemima i politiku obrazovanja. Rezultati učenika i škola ne procjenjuju se pojedinačno, već se prikazuju kao cjelokupna postignuća učenika na nivou zemlje - objašnjavaju iz Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje (APOS), koja je državni PISA centar.
Istraživanje se provodi svake treće godine, a ove učestvuju 72 zemlje, među njima i BiH.
- U fokusu je čitalačka pismenost. Nama je bitno da nakon ovog testiranja saznamo kakve promjene treba napraviti u obrazovnoj politici, i to na osnovu dokaza. Nekada se promjene prave i na osnovu utiska, zato što se čini da su bolje. Sad će one biti dokazane, sve radi unapređivanja kvaliteta, jednakosti i efikasnosti obrazovanja za sve učenike - kaže za „Avaz“ Alisa Ibraković iz APOS-a.
Istraživanje se neće fokusirati na nastavne planove i programe ili reproduciranje usvojenih znanja, nego isključivo na sposobnosti učenika da primijene usvojena znanja i vještine u životnim situacijama.
Rast i razvoj
- Ovo istraživanje odnosi se na pismenost, kompetencije, na pripremljenost mladih za tržište rada, društveni život. Prvi put mi ćemo mjeriti pismenost, način na koji se primjenjuju znanja i vještine iz ključnih područja za lični rast, razvoj – napominje Ibraković.
Testiranje će biti provedeno u završnim razredima osnovne i prvom razredu srednjih škola, u dvije jednosatne sesije.
Milion đaka iz cijelog svijeta
Osim BiH, u regionu u testiranju učestvuju Albanija, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Crne Gora, Srbija i Slovenija. U PISA testiranjima do sada je učestvovalo više od milion đaka iz cijelog svijeta.