BIH

"Doktori za osobe s invaliditetom": Usvojiti jedinstveni pravilnik za procjenu invalidnosti

Ilustracija

Fena/ Avaz.ba

6.2.2018

Udruženje osoba s invaliditetom "Bosanski doktori za osobe s invaliditetom" počelo je provoditi kampanju zagovaranja za usvajanje socijalnog modela procjene invaliditeta.

U BiH se trenutno primjenjuje medicinski model procjene invaliditeta, koji ne može poboljšati socijalno i ekonomsko uključivanje u društvo osoba s invaliditetom jer ne procjenjuje objektivne potrebe servisa podrške poput personalne asistencije, patronažne sestre, kućne njege, lične invalidnine kao i mogućnosti pristupa tržištu rada osoba s invaliditetom.

Kako je navedeno u saopćenju Udruženja "Bosanski doktori s invaliditetom", pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike Dobrica Jonjić kazao je za kampanju "Socijalni pristup procjeni invaliditeta" da je u Federaciji BiH "dominantno zastupljen medicinski pristup u ocjenjivanju invaliditeta, čak ne i po istim kriterijima, nego je presudno iz koje grupe osoba s invaliditetom dolazi - je li ratni vojni invalid, civilna žrtva rata ili neratni invalid".

Naprimjer, prema važećem Pravilniku za procjenu invaliditeta u FBiH, za gubitak oka ili ekstremiteta, vojnoj osobi se procjenjuje 50 posto invaliditeta, a civilnim žrtvama 30 posto invaliditeta.

- Neratni invalidi matrijalna davanja ostvaruju tek sa 90 i 100 posto utvrđenog invaliditeta, dok ratni vojni invalidi ostvaruju minimalna sredstva s 20 i više invaliditeta, dok civilna žrtva rata sa 60 posto i više invaliditeta. Mišljenja sam, dakle, da bi neratne invalide trebalo izjednačiti kako je nekada bilo, bar s civilnim žrtvama rata - kazao je direktor Instituta za medicinsko vještačenje FBiH Ivo Šandrk.

Jonjić je podsjetio da aktuelni medicinski model "ocjenjuje prevashodno ono šta osoba ne može, zbog čega je nepravedan".

Jonjić je objasnio da je "prije godinu pokrenuta inicijativa da se izbriše taj oblik diskriminacije i da se usvoji jedinstven pravilnik za ocjenjivanje tjelesnog oštećenja.

- Doveli smo ovaj proces skoro do kraja, međutim, zbog nekih sumnji koje prema tom pravilniku izražava braniteljska populacija, on nije ugledao svjetlo dana - kazao je Jonjić.

Iz Udruženja "Bosanski doktori s invaliditetom" podsjećaju da je Bosna i Hercegovina 2010. godine ratificirala UN konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, zbog čega je također obavezna da primijeni servise podrške osobama s invaliditetom i usvoji jedinstven pravilnik za procjenu invaliditeta.

Uz odgovarajuće servise podrške, što je i svrha socijalnog modela o procjeni invaliditeta, svaka osoba s bilo kojom vrstom invaliditeta, može funkcionirati u društvu.


Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.