Na sastanku predstavnika roditelja bošnjačkih učenika koji nastavu pohađaju u školama u Liplju, Križevićima, Kula Gradu, Diviču, Kamenici i Snagovu na području Zvornika, dogovoreno je da u narednih nekoliko dana, zbog problema s izučavanjem bosanskog jezika, bude održn sastanak s predstavnicima OHR-a i OSCE-a te ombudsmanom za ljudska prava.
Druge metode
Mensur Selimović, predsjednik Vijeća roditelja u područnoj osnovnoj školi u Križevićima, koja egzistira u sastavu OŠ „Desanka Maksimović“ iz Čelopeka kod Zvornika, rekao nam je da nema cijene zbog koje će roditelji pristati na promjenu naziva bosanskog jezika.
- U Križevićima, od prvog do devetog razreda nastavu pohađa blizu 150 bošnjačkih učenika. Toj djeci bez naše saglasnosti u knjižicama je upisano da uče nepostojeći „jezik bošnjačkog naroda“. Na to ne pristajemo i iscrpit ćemo sve moguće pravne poteze da ispravimo ovu nepravdu. Ne bude li pravde, prijeći ćemo na druge metode borbe za svoja prava – navodi Selimović.
Naš sagovornik upozorava da se iza uvođenja naziva „jezik bošnjačkog naroda“ krije opasna igra prema kojoj bi sutra, s obzirom na to da bošnjačka djeca uče iz udžbenika bosanskog jezika izdatih u Federaciji BiH, Ministarstvo prosvjete RS moglo izdati dekret da u nastavi važe samo udžbenici s nazivom „jezik bošnjačkog naroda“.
Uskoro sastanak
U školi u Liplju i jučer je nastavljen bojkot nastave od drugog polugodišta. Hoće li se bojkot proširiti i na druge škole, ovisit će o rezultatima sastanka roditelja s predstavnicima međunarodnih organizacija koji bi trebao biti održan do 1. februara.
OHR: Tri priznata jezika
Iz OHR-a su jučer podsjetili na ustavno pravo svih konstitutivnih i drugih naroda koji žive u BiH da svoj jezik imenuju kako žele.
Kako su u izjavi za Fenu napomenuli, OHR neprestano podsjeća vlasti da Opći okvirni sporazum za mir u BiH, koji je potpisan u Parizu, sadrži tekstove Sporazuma na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku, pri čemu je svaki od tih tekstova jednako autentičan.
Shodno tome, naglašeno je iz OHR-a, Mirovni sporazum priznaje tri zvanična jezika u BiH - bosanski, srpski i hrvatski.