Da radu nacrno još nije došao kraj, govore i podaci Federalne i Uprave za inspekcijske poslove RS, prema kojima u BiH ima čak 3.159 radnika u radu nacrno.
- U statusu tzv. rada nacrno, evidentirano je 2.757 osoba bez obavezne prijave, u periodu od januara do septembra 2017. godine - potvrdili su u Federalnoj upravi za inspekcijske poslove.
Prekršajni nalozi
Prema njihovim riječima, Uprava je izvršila 115.915 inspekcijskih nadzora, te, kako kažu, izdala 4.755 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu o 6.174.524 KM.
U Upravi za inspekcijske poslove RS kazali su da su za devet mjeseci prošle godine po osnovu ugovora o radu kontrolirali 10.670 radnika zatečenih na radu kod poslodavca.
- Zaključen ugovor o radu nisu imala 402 radnika i nisu bili prijavljeni na obavezne vidove osiguranja - istakli su u Upravi.
Kako navode, vrijednost ukupne izrečene kazne u oblasti radnih odnosa i zaštite na radu je 1.048.150 KM, od čega je po osnovu rada nacrno izrečena kazna u iznosu od 403.000 KM.
Naveli su da je angažiranje radnika nacrno najčešće utvrđeno u oblastima ugostiteljstva, trgovine, eksploatacije i prerade drveta, te uslužnim djelatnostima. Ističu da je izvršena izmjena zakonske odredbe koja je poslodavcu ostavljala mogućnost da u roku od pet dana od dana zaključenja ugovora prijavi radnika na nadležne fondove osiguranja.
- U praksi je to dovodilo do zloupotreba, gdje su poslodavci u trenutku kontrole tvrdili da je radnik počeo s radom prije nekoliko dana i tek onda u ostavljenom roku regulirali radni status radnika - upozorili su u Upravi.
Kazali su da su izmjenama Zakona o inspekcijama u RS ovlaštenje da kontroliraju prijavljivanje radnika dobili svi inspektori Inspektorata RS, kao i inspektori Poreske uprave RS i Republičke uprave za igre na sreću, a sve, kako kažu, u cilju da bi kontrole bile što efikasnije.
U Poreskoj upravi RS kazali su da je izmjenama zakona predviđeno da svi inspektori, bez obzira na to kojem sektoru pripadaju, mogu kontrolirati zaključivanje ugovora o radu.
- U redovnim kontrolama evidentiranja prometa putem fiskalnih kasa u prvih devet mjeseci 2017. godine, Poreska uprava je pronašla 95 radnika koji nisu bili prijavljeni - istakli su u Upravi.
U Upravi za igre na sreću RS, koja također prema novim izmjenama ima pravo da vrši kontrolu zaključivanja ugovora nacrno, kazali su da su prilikom redovnih kontrola pronašli i jednog radnika u statusu rad nacrno.
Bačena rukavicaRanka Mišić, predsjednik Vijeća sindikata RS, kazala je da smatra da je broj radnika koji nemaju zaključen ugovor o radu daleko veći od onog koji su inspektori pronašli.
- Bacam rukavicu inspektorima da zajedno krenemo u kontrolu od parkića pa do početka Gospodske (u Banjoj Luci), bojim se da ćemo samo tu da nađemo pola od broja koji su oni pronašli u cijeloj RS - naglasila je Mišić.Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, kazao je da Unija nikako ne odobrava rad nacrno.
"Borimo se protiv rada nacrno, kao i za smanjenje obaveza", istakao je Škrebić.