U posljednjih nekoliko dana, kao i svake godine u velikom broju gradova u našoj zemlji zagađenost, smog i gusta magla predstavljaju veliki problem stanovništvu.
Prije dva dana u Sarajevu, Zenici, Tuzli i Lukavcu je zagađenost bila čak četiri puta veća od dozvoljene, a ljekari su savjetovali građanima da vanjske aktivnosti svedu na minimum.
Alarmantna situacija
Iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda su kazali kako slične vremenske (ne)prilike možemo očekivati i u narednom periodu.
Enis Omerčić iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda je za Avaz.ba kazao kako i u narednom periodu možemo očekivati slična zagađenja i gustu maglu.
- Geografski položaj naših gradova je takav da pogoduje uspostavi specifičnih stanja atmosfere u kojima se zrak iz nižih slojeva ne miješa sa zrakom iz viših, što dovodi do akumulacije zagađujućih materija. U zavisnosti od trajanja takvih stanja i intenziteta emisije zagađujućih materija u zrak od strane čovjeka je i stepen zagađenja u nekoj kotlini - kazao je Omerčić.
U proteklih nekoliko dana u Sarajevu, Tuzli, Zenici i Lukavcu je zagađenost bila alarmantna, a bila je čak četiri puta veća od dozvoljene. Naš sagovornik se složio sa tom konstatacijom.
- U određenom momentu zagađenost je bila četiri puta veća od dozvoljene. Koncentracije zagađujućih materija u zraku se smanjuju i povećavaju. U zavisnosti od posmatrane materije nekada je to zagađenje veće, a nekada manje. Nemoguće je dati tačan odgovor na pitanje “koliko puta je veće zagađenje od dozvoljenog”. Zrak je smjesa gasova i u njemu se posmatra veći broj zagađujućih materija koje imaju određene propisane granične vrijednosti. Tako da govoreći o nekoj od zagađujućih materija možemo reći da je njena koncentracija veća x puta od dozvoljene, odnosno propisane - kazao je naš sagovornik i nastavio:
"Naši propisi govore o “dozvoljenim koncentracijama”, međutim ne postoji zakonska uputa po pitanju toga šta se dešava kada se prekorači ono što je dozvoljeno. Pojedine zagađujuće materije, osobito lebdeće čestice (prašina) ili sumpordioksid u nekim našim gradovima nekada dostižu satne ili dnevne koncentracije koje su deset puta više od propisanih. Važeći propisi takođe govore i o godišnjim vrijednostima, pa između ostalog kažu da je “u toku godine dozvoljeno 35 prekoračenja propisanih graničnih vrijednosti za lebeće čestice PM10, a na pojedinim mjernim mjestima imamo prekoračenja i više od 100 dana u godini".
Upozorenja ljekara
Ljekari su u proteklim danima izdavali upozorenja da se kretanje na otvorenom svede na minimum zbog zagađenog zraka.
U zraku su potvrđeni kancerogeni, koji uzrokuju rak pluća, a također zagađenost može izazvati srčane probleme, te moždane udare. Naš sagovornik je mišljenja kako je poznata činjenica da zbog smoga građani imaju velikih problema.
- Poznato je i dokazano da je veliki broj bolesti, od kojih su neke jako teško izlječive, direktno povezane sa zagađenjem zraka. Nažalost, u našoj zemlji je teško doći do podataka koji bi konkretno, brojčano, povezali zagađenje zraka i efekte na zdravlje građana - zaključuje Omerčić.