Iako Bosna i Hercegovina ima reguliranu cijenu lijekova, koja je uspostavljena donošenjem pravilnika kojim se definira način formiranja i kontrole veleprodajnih cijena, a koji je na snagu stupio početkom jula, 15 posto lijekova ipak je poskupjelo!
Kompenzacija cijena
Pomoćnica direktora Agencije za lijekove BiH Biljana Tubić u izjavi za „Avaz“ ističe da se radi o pokušaju farmaceutske industrije da kompenzira smanjenje profita koje su imali zbog pada cijena lijekova nakon donošenja pravilnika.
- Podignute su cijene lijekova koji se izdaju na recept. Ti lijekovi čine 15 posto tržišta lijekova u BiH - dodaje Tubić.
Ona navodi da će uštede na godišnjem nivou, nakon usvajanja pravilnika, biti oko 12 posto, odnosno 62.000.000 KM.
- Na to neće utjecati povećanje cijene lijekova koji se izdaju bez ljekarskog recepta - kaže Tubić.
Ovakvi potezi farmaceuta izazvali su ogorčenost građana, koji su jedva dočekali da lijekovi, za koje u prosjeku mjesečno izdvajaju nekoliko stotina maraka, pojeftine.
- Pijem četiri tablete na dan - za srce, pritisak, masnoću, dijabetičar sam uz to. Ako su nam rekli da će lijekovi pojeftiniti od 20 do 50 posto, a neki i više, zašto se onda svi toga ne pridržavaju - pita se Hajra Vranić, penzionerka iz Sarajeva.