Utakmicama Njemačka - Koreja u Berlinu, te Danska - Čile u Herningu 10. januara počinje 26. svjetsko prvenstvo za rukometaše.
Na prvenstvu učestvuje 24 reprezentacije podijeljene u četiri grupe sa po šest ekipa. Osim Berlina i Herninga, prvenstvo će se igrati još u četiri njemačka grada - Minhenu, Kelnu, Manhajmu, Kilu i Hamburgu te u danskom Kopenhagenu.
Titulu svjetskog prvaka brane rukometaši Francuske, koji će jurišati na treće uzastopno i ukupno sedmo zlato na svjetskim prvenstvima.
Francuska je kao najuspješnija rukometna nacija na svjetskim prvenstvima slavila 1995., 2001.,2009., 2011., 2015. i 2017. godine.
Proslavljeni bh. rukometni golman Enid Tahirović, nekadašnji reprezentativac i predsjednik Rukometnog saveza BiH u izjavi za Fenu kazao je da Francuzi i na ovom SP-u imaju ulogu favorita, a da će najveće konkurente za titulu imati u domaćim selekcijama Njemačke i Danske.
- Posljednjih godina krug favorita sužava se na Francusku, te Dansku i Njemačku, koje će zasigurno iskoristiti činjenicu da zajedno organiziraju takmičenje. Mislim da će te tri reprezentacije odlučiti o svjetskom prvaku. Prema nastupima u pripreminim utakmicama, blagu prednost dajem Francuzima, koji su ponovo sastavili ekipu koja bi trebalo odbrani titulu svjetskog prvaka - kazao je Tahirović.
Od zemalja iz regiona na SP-u će igrati selekcije Hrvatske, Srbije i Makedonije. Tahirović smtara da će Hrvati sigurno pokušati da ostvare visok plasman.
- Vjerovatno je njihov cilj nastup u polufinalu. Što se tiče Srbije i Makedonije, mislim da bi njihov cilj mogao da bude plasman u drugi krug, a sve ostalo za njih će biti teško. Makedonija je u nešto lakšoj grupi, u odnosu na Srbiju, i vjerujem da mogu proći u drugi krug. Očekujem da će se Makedonci sa Islandom boriti za treće mjesto u grupi. Srbija će na SP-u nastupiti sa podmlađenom ekipom i mislim da će imati težak zadatak da ostvari plasman u drugi krug - kazao je Tahirović.
Grupe na 26. SP-u u Njemačkoj i Danskoj:
A-grupa (Berlin): Francuska, Rusija, Njemačka, Srbija, Brazil, Koreja;
B-grupa (Minhen): Španija, Hrvatska, Makedonija, Island, Bahrein, Japan;
C-grupa (Herning): Danska, Norveška, Austrija, Tunis, Čile, Saudijska Arabija;
D-grupa (Kopenhagen): Švedska, Mađarska, Katar, Argentina, Egipat, Angola;
Po tri najbolje ekipe iz svake grupe u drugom krugu će forimirati dvije nove grupe, a susreti će se igrati u Kelnu i Herningu.
Polufinalni susreti će se igrati 25. januara u Hamburgu, dok je finalna i utakmica za treće mjesto na programu 27. januara u Herningu.
U dosadašnjim nastupima na svjetskim prvenstvima najuspješnija je Francuska sa šest zlata, jednim srebrom i tri bonzane medalje, druga je Švedska sa po četiri zlata i bronze, te tri srebra, treća Rumunija sa četiri zlata i dvije bronze, dok je Njemačka na četvrtom mjestu sa tri zlata, dva srebra i jednom bronzom.