Legendarni golman naše rukometne reprezentacije Enid Tahirović (49), kao i svi Bosanci i Hercegovci, zgrožen je izjavama potpredsjednika Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine i predsjednika Rukometnog saveza Republike Srpske Marinka Umičevića.
SLUČAJ UMIČEVIĆ
Rukometni savez BiH funkcioniše kao raštimani orkestar, istakao je Tahirović
Enid Tahirović: Nijedna odluka ne može da se donese kako je to propisano Statutom. Avaz
Legendarni golman naše rukometne reprezentacije Enid Tahirović (49), kao i svi Bosanci i Hercegovci, zgrožen je izjavama potpredsjednika Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine i predsjednika Rukometnog saveza Republike Srpske Marinka Umičevića.
- I definitivno, to je pokazatelj totalnog rasula u Savezu i da ništa ne štima u Upravnom odboru, rekao je Tahirović za „Avaz“.
Umičević je, podsjetimo, između ostalog izjavio:
- Meni se Sarajevo zgadilo, ja se tamo osjećam ugroženim... - rekao je predsjednik RSRS za ATV.
Tahirović je istakao da već odavno Rukometni savez BiH funkcioniše kao raštimani orkestar.
- Nijedna odluka ne može da se donese kako je to propisano Statutom. A što se tiče samog Umičevića, ne znam da li mu uopšte treba pridavati pažnju, pita se Enid.
Ipak, ovaj put je zaista pretjerao.
- Izjave koje on daje su dno dna. Ne znam kako i ta televizija dopušta nekome da na onaj način, onakvim vokabularom, uopšte javno govori... To je sigurno uvredljivo za sve nas koji smo bili dio te reprezentacije svih ovih godina i koji znamo da su te izgovorene stvari totalno neistinite. On navodi da su ga navijači prozivali na utakmici u Sarajevu, a posljednja reprezentativna utakmica u našem glavnom gradu je odigrana prije četiri-pet godina, kada on i nije bio u Savezu. Ne znam, tako nešto pričati o Sarajevu, koje je multietnički grad i pun turista svih vjera i konfesija, u najmanju ruku nema smisla. Pa i on je prije nekoliko dana bio na sjednici Upravnog odbora u Sarajevu i nije mu falila dlaka s glave. Ne znam da li on uopšte zna šta priča, konstatuje Tahirović.
I naša rukometna reprezentacija je uvijek bila multietnička.
Enid Tahirović. Avaz
- Kad krenemo od Zorana Martinovića, koji je igrao na početku kod Abaza Arslanagića, preko Nikole Maleševića i svih ostalih – da ne nabrajam imena jer ću sigurno nekoga zaboraviti, do Vladimira Vranješa, Dejana Malinovića, Nikole Prcea... Pa Banjalučanin Vranješ je na zadnjoj utakmici od tih istih BHFanaticosa dobio poklone i zahvalnicu. Svi nabrojani su godinama ljubimci publike. I tako dalje, i tako dalje... Ne znam šta je Umičevićev cilj, možda da pokuša i kroz sport pokazati da je nemoguće sve što nosi prefiks bh. Tako ja shvatam tu političku mantru, koja je uveliko i u bh. sportu. Ovo je zapravo puno, puno ozbiljnije, nego što već i ovako ozbiljno izgleda. A još je ozbiljnije - rekao je Tahirović.
U bh. rukometnim kuloarima kruži informacija da će Rukometni savez BiH biti izbačen iz prostorije na ulicu.
- I ja sam čuo tu informaciju. Teška je situacija. Kako će dalje funkcionisati Skupština i Upravni odbor... Skupština o kojoj se već dugo govori nije još ni zakazana. Vrijeme je da dođu neki novi ljudi i da se riješi pitanje osnovnih stvari – od ID-e broja, odnosno da se sprovede odluka Suda. Krajnje je vrijeme da Savez počne normalno poslovati, da se zaposli nekoliko sportskih radnika i što prije nađe kvalitetan generalni sekretar, koji je glavni operativac u cijeloj toj priči. Ako se ovakva situacija nastavi još koji mjesec bojim se da se sve ovo ne ugasi. Malo mi smeta i pasivnost Ministarstva civilnih poslova, koje je zaduženo za sport, te Olimpijskog komiteta BiH. Na kraju krajeva, ispašta naš sport i svi mi zajedno – zaključio je Tahirović.
- Umičević kuka na Sarajevo, a nije mu mrzak novac dobije od Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo ili „Visit Sarajeva“, koji izdvajaju značajna sredstva za Savez. Tada mu Sarajevo nije mrsko - rekao je Tahirović.
JUTARNJI IZVJEŠTAJ
NA KIOSCIMA ŠIROM BIH