Od influensanja se može živjeti i u BiH, već imamo influensere koji razvijaju svoj biznis, koji otvaraju svoje agencije i obrte - kazala je u razgovoru za Fenu Nevena Pandža, magistrica nutricionizma, influenserica koja stoji iza profila "Nutricioniziraj se".
Negativni komentari
Dodala je kako se mora priznati da je to zasnovano na marketinškom dijelu te da to tako treba i gledati.
- Moje primarno zvanje nije influenser i nikad se tako nisam osobno definirala, međutim kroz pozive na određene događaje i konferencije shvatite da imate odgovornost i da influens nije nužno vezan za internet ili za društvene mreže - rekla je.
Govoreći o negativnim komentarima, Pandža kaže kako ih je bilo i bez interneta i kako će ih uvijek i biti.
- Hejteri su posebna vrsta ljudi i po mom mišljenju češće će se ostaviti negativan nego pozitivan komentar ili neka pohvala. Ljudima skrivanje iza lažnih imena, iza zaslona, iza tipkovnice u sigurnosti svoga doma, rekla bih daje jednu posebnu sigurnost i moć. Na internetu je sve više govora mržnje iz razloga što nam je postalo prirodnije da se družimo online nego uživo, tako da mi kao društvo imamo odgovornost da mlade i odrasle potičemo više na druženje uživo nego u online svijetu - ustvrdila je.
Mentalno zdravlje
Predrasuda o influenserima ima, a nositi se s njima, kaže Pandže, možemo jačajući svoje mentalno zdravlje.
- Poznajem svjetski poznatu influensericu i znam koliko je truda uložila u dio rada na sebi. Pri tome ne mislim na formalno i neformalno obrazovanje, nego i na psihoterapiju, na dodatne edukacije. Međutim, vi i kad ste uspješni i kad imate milion pratitelja i tad ste izloženi predrasudama i negativnim komentarima. Preporučila bih svima koji koriste internet, bilo u profesionalne, ili privatne svrhe, da jačaju svoje mentalno zdravlje. Kada ste osnaženi, kada radite na sebi i kada odgovorno radite svoj posao, zapravo nema tog negativnog komentara koji vam može naštetiti - mišljenja je Pandža.