Kupovina polovnih telefona svakako je isplativija od novih i, ako vam ne smeta što je neko prije vas koristio telefon, možete mnogo da uštedite. S druge strane, možete i biti žrtva prevare.
iPhone telefoni veoma dugo zadržavaju svoju vrijednost na tržištu, pa su stoga i veoma popularni kao polovna roba. Međutim, pored telefona koji neko svojevoljno prodaje zbog toga što je kupio drugi, iPhone je često meta lopova, pa se nerijetko dešava da su polovni telefoni na oglasima sumnjivog porijekla.
Kako da budete sigurni
Voljeli Apple ili ne, moramo priznati da ova kompanija zaista ulaže mnogo u sigurnost svojih uređaja, posebno svoje linije telefona. Neke od stvari kojima se Apple hvali obuhvataju Find My servis, koji vam omogućava da locirate svoj telefon, u slučaju da ga izgubite, ali i mogućnost da svoj telefon proglasite ukradenim i zaključate ga.
Zaključavanjem telefona onaj kod koga je ne može da mu pristupi bez podataka koji ima vlasnik, pa su tako mnogi iPhone telefoni neupotrebljivi za daljnju prodaju. Kada vlasnik proglasi svoj telefon ukradenim, on se prema svom jedinstvenom identifikacionom broju (IMEI) obilježava ukradenim u GSMA registru uređaja, internacionalnoj bazi podataka u kojoj se nalaze informacije o ukradenim i izgubljenim telefonima.
Apple je nedavno donio odluku da neće popravljati telefone koji su u GSMA bazi označeni kao izgubljeni ili ukradeni.
Apple Activation Lock znači da ne možete aktivirati iPhone i koristiti ga kao svoj ukoliko vam prethodni vlasnik ne da podatke o svom Apple ID nalogu, što se neće dogoditi ukoliko je iPhone ukraden. Prethodni vlasnik može i da prati lokaciju svog ukradenog telefona preko svog Apple ID naloga. Evo kako se to radi:
Kako provjeriti
Kako biste bili sigurni da niko ne plače za polovnim iPhone telefonom koji planirate da kupite, postoji način da provjerite koji je njegov status u GSMA bazi.
Prvo što treba da uradite je da tražite IMEI broj telefona koji želite da kupite. IMEI broj se nalazi na kutiji telefona, ali se, ukoliko imate pristup telefonu, može pročitati i iz podešavanja uređaja. Ukoliko nemate pristup telefonu, tražite od prodavača da vam napravi video kako provjerava IMEI broj, kako biste bili sigurni da vam ne šalje broj nekog drugog telefona.
Postoje tri mjesta na kojima možete očitati IMEI za iPhone:
Pored barkoda na originalnoj kutiji
Ugraviran u slotu za SIM karticu
U podešavanjima telefona
Najsigurniji način je da provjerite IMEI u samom telefonu. Evo kako to da uradite u četiri jednostavna koraka:
Otvorite podešavanja
Skrolujte nadolje dok ne dođete do opcije General
U General kliknite na prvu opciju – About
Skroluje nadolje dok ne dođete do stavke IMEI
Šta sad
Kada ste saznali IMEI, postoji nekoliko sajtova na kojima možete provjeriti da li je iPhone povezan sa iCloud nalogom ili je zaključan Activation Lock opcijom. Otvorite sajt IMEI Pro, upišite IMEI u veliko bijelo polje, štiklirajte opciju “I’m not a robot”, osim ako niste robot, onda nemojte. Pritisnite dugme “check” i trebali biste da dobijete informacije o svom telefonu sa Find My iPhone i iCloud statusom.
Ovdje ćete dobiti razne informacije poput brenda, modela, aktivacionog statusa, tehničke podrške, trajanja garancije, AppleCare paketa i pokrivenosti, ali i da li je aktiviran Find my iPhone i koji je Blacklist status. Ove dvije posljednje su opcije koje treba da gledate.
Find My iPhone i Blacklist status
Ukoliko je Find My iPhone uključen, znači da je vlasnik i dalje povezan sa telefonom, može da ga onesposobi sa udaljene lokacije, ali i da vam zakuca na vrata usred noći i da vas pita šta će njegov iPhone kod vas.
Sa druge strane, Blacklist status treba biti “CLEAN”. Ako nije, to znači da je telefon ukraden ili izgubljen i da vam je potreban Apple ID vlasnika da biste ga otključali, odnosno nemojte kupovati taj telefon.
Kupovina
Topla preporuka je da svoj novi iPhone kupujete uživo, a ne poštom, jer tako na licu mjesta možete da provjerite da li je sve uredu. Također, zamolite prodavača da podesite telefon pred njim, kako biste bili sigurni da nije zaključan u međuvremenu. Ukoliko jeste zaključan, dobit ćete poruku da upišete Apple ID prije nego što vam je omogućeno korištenje telefona, ukoliko nije, rukujte se s prodavačem i uživajte u svom “novom” iPhone telefonu.