RAZUMIJEVANJE DRUGIH

Naučite djecu zahvalnosti: Prvih 5 godina života je ključno za razvijanje ove vrline

Dijete uči ono što vidi, a ne ono što mu se govori

Kažite zašto ste vi zahvalni njima. Unsplash

Dž. R.

prije 3 sata 22 minute

Mala djeca teško razumiju koncept zahvalnosti jer su prirodno fokusirani na sebe u ranim fazama razvoja. Međutim, ako djeca rastu sa zahvalnošću, bolje će razumjeti potrebe i osjećanja drugih ljudi.

Razvijanje vještina

Prvih pet godina života vašeg djeteta su odlična prilika da im pomognete da razviju vještine koje će im kasnije služiti da budu sretniji. Istraživanja pokazuju da su zahvalni ljudi obično optimističniji, manje depresivni i pod stresom. 

Dakle, kada učimo našu djecu da cijene ono što imaju i šta drugi rade za njih, pomažemo im da postanu sretnije i zdravije odrasle osobe.

Naučite ih da kažu hvala ljudima koji rade stvari za njih. To može biti konobar u restoranu, brat ili sestra koji im pomaže da pokupe igračke ili prijatelj koji im daje rođendanski poklon.

Recite svojoj djeci zašto ste vi zahvalni na njima. Budite konkretni kada svojoj djeci date do znanja da su posebna i voljena. Naprimjer, možete da kažete sljedeće: "Cijenim način na koji pomažeš svom bratu da veže cipele". To će ih naučiti da slijede vaš primjer i iste stvari govore drugim ljudima kasnije u životu.

Budite dosljedni

Razgovarajte o stvarima na kojima ste zahvalni. Uvijek im ukazujte na primjere djece manje sretne od njih i stavljajte im do znanja koliko su ljubav porodice, zdravlje i mogućnost ostvarivanja osnovnih egzistencijalnih potreba važni.

Podržite humanitarni događaj ili organizaciju. Bilo da donirate odjeću ili igračke, učestvujete u akciji spremanja hrane za beskućnike ili hranite životinje sa ulice, razgovarajte sa djecom o tome šta ti postupci znače onima kojima su namijenjeni.

Učite ih da je davanje najlepši oblik primanja.

Budite doslijedni. Kao i sve vještine, zahvalnost se ne uči u jednoj lekciji. Dijete uči ono što vidi, a ne ono što mu se govori.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.