Razvoj motorike kod beba je ključan za njihov ukupni fizički, emocionalni i mentalni razvoj.
Prvi mjeseci života su posebno važni, jer bebe u tom periodu započinju sa osnovnim pokretima koji postavljaju temelje za kasniji razvoj. U prvom mjesecu života, beba uglavnom koristi refleksne pokrete. Refleksi kao što su sisački refleks, hvataljka (kad beba stisne nešto u ruci) i refleks okretanja glave su prisutni. Roditelji i negovatelji mogu koristiti ove prirodne refleksne odgovore za podsticanje razvoja motorike.
Vježbe sa sisanjem
Slušajte kako vaša beba efikasno koristi ruke, usta i mišiće u procesu hranjenja. Podsticanje vježbi sisanja od strane majke ili bočice može pomoći u jačanju mišića lica, ruku i ramena.
Vježbe sa bebinim položajem na stomaku (tummy time) pomažu u jačanju mišića vrata i leđa, što je temelj za kasnije okretanje i sedenje. Počnite sa nekoliko minuta svaki dan, postepeno povećavajući trajanje kako beba raste i postaje jača.
Podsticanje pomjeranja ruku i nogu
Iako bebe u prvom mesecu života još uvek nisu u stanju da kontrolišu svoje pokrete, mogu povremeno pomerati ruke i noge, a ti pokreti postavljaju temelj za veće motorne sposobnosti.
Držite igračku iznad bebe kako bi ona pratila pokret očima. Kasnije, beba može pokušati da je dohvati. Ovo podstiče razvoj ruku i koordinaciju oka-ruka.
Stimulacija vizuelnih veza
Razvoj koordinacije oka i ruke započinje već u prvom mjesecu, a stimulacija bebinog vida i sluha doprinosi motorici.
Igračke koje imaju visoke kontraste ili jasne boje mogu pomoći bebi da bolje prati pokrete i razvije koordinaciju.
Puštajte umirujuću muziku ili pružite zvučne podsticaje koji podstiču bebinu reakciju i aktivnost. To može pomoći u razvoju bebinog slušnog i motoričkog odgovora.
U prvom mjesecu života, bebe se oslanjaju na refleksne pokrete, ali je važno pružiti im dovoljno podsticaja kroz aktivnosti koje podstiču razvoj motorike. Vježbe kao što su tummy time, lagano pomeranje ruku i nogu, stimulacija vida i sluha, kao i kontakt sa roditeljima, sve pomažu bebi da razvije osnovne motorne sposobnosti.