Nakon voća, povrće bebama osigurava potrebne vitamine i minerale. Zato je ono neophodno jelovniku, mada mala djeca često nisu oduševljena njime. No, to uopće nije razlog da vi odustanete od povrća. Najbolje je koristiti svježe, ali može i zamrznuto, posebno u zimskim danima.
A sada, mala pomoć mladim i nedovoljno iskusnim mamama - evo kako ćete spremati kućne kašice:
- Kukuruz
Kašica od kukuruza je vrlo jednostavna. Zrna se kuhaju sve dok "meso" ne izađe iz opni. Tada ga procijedite i propasirejte kroz gustu cjediljku. Kašicu razrijedite vodom, majčinim mlijekom ili adaptiranim mlijekom.
- Grašak ili buranija
Povrće očistite i isijecite na komadiće. Stavite ga u šerpicu i prelijte vodom. Kuhajte na laganoj vatri dok ne omekša, a po potrebi dolijevajte vodu. Kuhano povrće procijedite, izmiksajte i po potrebi razrijedite supicom u kojoj se povrće kuhalo.
- Mrkva
Mrkvu operite, oljuštite i isijecite na tanke kolutiće. Prelijte vodom i lagano kuhajte dok ne omekša. Ako je beba mlađa od osam mjeseci, onda mrkvu procijedite i u blenderu napravite kašicu koju ćete po potrebi razblažiti običnom prokuhanom vodom. Ako je beba starija, mrkvu samo izgnječite i pomiješajte sa supicom u kojoj se kuhala.
- Krompir
Krompir možete oguliti i isjeći na kockice (ili ga peći, kuhati u ljusci, ali tada vodite računa da ga prethodno dobro operete). Kockice krompira stavite u šerpicu i prelijte vodom. Kuhajte na laganoj vatri i vodite računa da voda ne ispari.
Krompir procijedite i pasirajte, a za razrjeđivanje kašice možete koristiti vodu u kojoj se krompir kuhao, majčino mlijeko ili adaptirano mlijeko.
- Tikvice
Birajte manju, mladu tikvicu, dobro je operite, ogulite i isijecite na male kocke. Stavite komadiće tikvice u šerpicu, dodajte vodu i lagano kuhajte. Izgnječite ili obradite u blenderu, zavisno od starosti bebe.
Zapamtite
1. Ne solite kašice za bebe.
2. Bebi do godinu dana nisu potrebni začini, a kasnije o tome razgovarajte s pedijatrom.