Zaleđena stakla nikada ne polivajte vrućom vodom jer mogu da popucaju, posebno ako već imaju manja oštećenja, upozoravaju stručnjaci. Pametniji izbor je mlaka voda koju na staklo treba nanijeti krpom.
Međutim, osim tople vode, postoje i drugi trikovi da se riješite leda sa stakla, brave ili vrata.
Ovo je osam savjeta, koje preporučuju iskusni vozači, kako da se uhvatite u koštac sa zaleđenim automobilom.
Ako imate mogućnosti, uvijek automobil parkirajte tako da prednji dio bude okrenut na istok. Tako će prvi jutarnji zraci sunca polako otapati led na vjetrobranskom staklu.
Napravite tečnost za odleđivanje stakala koju ćete ujutro samo poprskati po ledu. U bocu stavite litar alkohola, decilitar vode i 1 kašičicu deterdženta za pranje posuđa. Dobro promućkajte. Postoji još jedan dobar recept - u bocu s raspršivačem sipajte alkohol i vodu u omjeru 2:1 (dvije trećine alkohola i trećina vode).
Najbolja zaštita je sprej namijenjen baš ovome, a ako brava zaledi, ključ zagrijte upaljačem i uspjet ćete da otključate.
Premažite gumu oko vrata automobila nekom masnoćom. To može biti glicerin, vazelin, jestivo biljno ulje itd. Uradite to čim izađete iz vozila kako bi narednog jutra bez problema otvorili vrata.
Ako se nađete negdje u gradu, stakla vam se zalede, a kod sebe nemate ni sprej, ni toplu vodu ni strugalicu - posegnite za bankovnom karticom i ostružite led. To će ići malo sporije, ali ipak ćete nakon nekog vremena moći da sjednete u auto i odvezete se kući.
Navucite stare čarape na brisače kako ih ujutro ne biste našli "zalijepljene" za zaleđeno staklo. Ili, jednostavno ih podignite da ne stoje na staklu pa se neće ni zalijepiti.
Spoljašnji retrovizori na automobilu neće se zalediti ako na njih stavite plastične kese. Možete ih obmotati i gumenom trakom.
Ovo je odličan način prevencije da se stakla na autu uopće ne zalede koji vozači često koriste. Umjesto kartona možete staviti i stari peškir.