Zagađenje Jadrana fekalijama poprimilo je takve razmjere da je nedavno u Istri zabilježeno čak i na snimkama iz svemira.
Naime, stručnjaci se slažu da mrlje koje se vide na satelitskim snimcima Google Mapsa u području nedaleko od kanalizacijskog ispusta kod Istre (Hrvatska) najvjerojatnije potječu od fekalija.
Govna plutaju prema Nacionalnom parku Brijuni.
One se vide na području u Istri. Problem je posebno alarmantan jer se navodno šire prema Nacionalnom parku Brijuni.
Pročelnik Ureda gradonačelnika Vodnjana Filip Macan za Index je objasnio da sistem odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području Grada Vodnjan-Dignano upravlja javno trgovačko društvo Pragrande d.o.o., uputivši nas na njih.
Također je istaknuo da se taj sistem odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda ne koristi isključivo za potrebe korisnika s područja Grada Vodnjan-Dignano, već i za šire područje koje teritorijalno obuhvaća područje naselja Štinjan grada Pule, Grada Vodnjan-Dignano te Općine Fažana.
Odgovorna kompanija: Problem potiče iz 1980-ih
Iz uprave Pragrandea objasnili su nam da problem nije ni njihov, nego da dolazi iz zastarjelog sistema iz 1980-ih.
-Postojeći uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) Peroj nalazi se sjeverno od naselja Peroj i cca 300 m od mora. Pročišćava otpadne vode aglomeracije Pula sjever koja obuhvata područje Grada Vodnjana, Općine Fažana i sjevernog dijela Grada Pule (naselje Štinjan).
Uređaj s jednim ispustom izgrađen je i pušten u pogon krajem osamdesetih godina prošlog vijeka. Otpadne vode ispuštaju se u more putem podmorskog ispusta dužine L=594 m na dubinu H=-12 m. Postojeći UPOV i ispust izgrađeni su za potrebe vremena kada su projektirani u skladu s ondašnjim standardima. Shodno Zakonu o vodama, za ispuštanje otpadnih voda potrebna je vodopravna dozvola koja se periodično obnavlja te je izdaju Hrvatske vode. UPOV Peroj, kao i cijeli sistem Pula sjever, ima važeću vodopravnu dozvolu po kojoj funkcioniše do 31. 12. 2023. godine", tumače u Pragrandeu.