Postoje stvari koje svi radimo svojim mobilnim uređajima, ali su ustvari veoma štetne.
Malo vode neće škoditi
Čuvajte svoje uređaje od vode. Ako se ipak dogodi da upadnu u vodu, najprije izvadite bateriju jer je ona najosjetljivija, potom SIM i memorijske kartice. Isto upozorenje važi i za područja i prostorije sa visokim procentom vlage u zraku, kao što su saune, jer uređaj može da povuče vlagu čak i ako je vodootporan.
Gdje ostavljamo telefon
U korpi bicikla ili nekom drugom mjestu gdje je stalno podložan pomjeranju i udarcima, nije dobro ostavljati mobilni telefon. Svi ti mali udarci štete vašem uređaju, a stanje postaje gore s vremenom i što više udaraca pretrpi. Stavite ga u džep ili torbu, čak i za vrijeme vožnje u automobilu.
Pražnjenje prije punjenja
To pravilo je važilo za starije baterije, ali onima u novijim uređajima to neće škoditi. Istina je da baterije imaju određen vijek trajanja koji se mjeri količinom punjenja, ali samo u procentima. Idealno bi bilo bateriju držati na 20 do 80 posto napunjenosti, dakle, ne dopustiti da se isprazni ili napuni do kraja.
Isto tako, ako mobilni ostane duže na punjaču, to neće direktno naškoditi bateriji jer se ona ne može “prepuniti”.
Jeftini punjači
Neki vlasnici smartfona kupuju jeftine univerzalne punjače ili baterije iz raznih razloga, ali time čine štetu svom mobilnom telefonu. Takvi proizvodi često nisu sigurni, vijek trajanja im je kraći i mogu da prouzrokuju neželjene posljedice kao što su opekotine, eksplozije ili požari. Budite oprezni i radije kupujte originalne uređaje. Koštaju više, ali se isplati.