Dokumenta sa kojih je skinuta oznaka „povjerljivo“ pokazuju da se 1955. godine njihov doušnik hvalio o susretu koji je imao sa Adolfom Hitlerom i priložio fotografije na kojima su on i firer — deset godina poslije Hitlerovog samoubistva.
U dokumentima stoji da je 1955. godine šef „Divizije zapadne hemisfere“ CIA primio tajnu bilješku, zbog čijeg naslova je sasvim sigurno popio nešto za smirenje. Naslov je bio „Operativni: Adolf Hitler“, prenosi Sputnik.
Kako je naslov nagovjestio, vršilac dužnosti šefa stanice u Venecueli je tvrdio da je od jednog svog kontakta dobio obavještenje kakvo se dobija jednom u životu — deceniju poslije svog navodnog samoubistva u bunkeru, Hitler je i te kako živ i nalazi se u Argentini.
Jeste Hitler ili nije?
Ukratko, sa jednim od doušnika, Cimelodijem, kontaktirao je prijatelj od povjerenja, bivši pripadnik SS trupa, Filip Sitroen, koji je tvrdio da je jednom mjesečno u Kolumbiji bio u kontaktu sa Hitlerom, koji je koristio lažno ime Adolf Šatlmajer za vrijeme putovanja iz Marakaiba, gde je radio u špediterskoj kompaniji.
Sitroen je rekao Cimelodiju da se čak fotografisao sa svrgnutim firerom, a nejasna fotografija je priložena uz bilješku.
Takođe je izjavio da je Hitler napustio Kolumbiju i otišao u Argentinu negdje u januaru 1955. godine i dodao da je prošlo deset godina od Drugog svjetskog rata i da saveznici nisu mogli krivično da gone Hitlera kao ratnog zločinca.
U poruci se zaključilo da ni odeljenje CIA ni Cimelodi nisu mogli da procjene valjanost informacije koja je stajala u bilješki, ali je ona proslijeđena kao informacija od „mogućeg interesa“.
Zapanjeni šef Divizije je tragom bilješke pregledao arhivu i pronašao izvještaj star godinu dana u kome ne samo da stoji tvrdnja da Hitler nije mrtav, već se navodi da postoji čitava kolonija nacista u Južnoj Americi. Informacije su i ovog puta došle od Sitroena.
- Filip Sitroen je rekao bivšem članu ove baze da je, dok je radio za kompaniju iz Kolumbije, upoznao osobu koja je jako ličila i uz to tvrdila da je Adolf Hitler. Sitroen je tvrdio da je dotičnog upoznao u naselju Kolonija rezidenata u Tunji, koje je kako tvrdi, naseljeno velikim brojem bivših nacista koji slijede ovog navodnog Hitlera sa idolatrijom nacističke prošlosti, oslovljavajući ga sa ’firer‘, pozdravljajući ga nacističkim pozdravom i diveći mu se.“
Više štete nego koristi
Šef odjeljenja je ponovo pisao šefu Divizije, pitajući da li da nastave da istragom potencijalno nestalog Hitlera ili ne.
- Ako Glavni štab želi, odjeljenje u Bogoti može da sprovede istragu u vezi sa slučajem ’Adolf Šatlmajer‘ u Tongi u Kolumbiji, piše u dopisu.
Nedjelju dana kasnije, šef Divizije je odgovorio da nema primedbe da preduzme dalju istragu o ovom slučaju.
Istovremeno je smatrao „da će biti potrebno dosta truda i napora oko ove stvari“ bez mogućnosti da se ustanovi bilo šta konkretno.
S toga je predložio da se slučaj odbaci.