Više od 13 godina u Kantonalnoj bolnici Zenica je dozvoljeno očevima da prisustvuju porođaju, međutim, interes je minimalan. Prema riječima dr. Jasmina Hodžića, specijaliste ginekologije i akušerstva u zeničkoj bolnici, ponosan je što su upravo oni jedna od prvih ustanova u BiH koja omogućava prisustvo supruga porođaju.
Nastavljena praksa
- Oduvijek smo bili poznati po tome da suprug može prisustvovati porođaju. Prije više od 10 godina dolazile su TV ekipe snimati ovu praksu. Činjenica, nakratko je to bilo zabranjeno, a zatim je nastavljena ta praksa – govori Hodžić.
Otvoreno porodilište, dodaje on, podrazumijeva odgovornost više i veće mjere predostrožnosti. Ističe da je zeničko porodilište u odnosu na druga u BiH bolje opremljeno jer ima odvojenu sobu za porodilju i supruga čime se postiže i maksimalna intima.
- Svaki suprug koji najavi da bi prisustvovao porođaju mora imati sanitarnu knjižicu. To je posljednjih godina pravilo. Ali, supružnici rijetko podnose zahtjeve – govori on.
Prema informacijama kojima raspolaže, radi se o maksimalno tri do četiri posto zahtjeva, što je mali broj u odnosu na očekivani.
- Mi smo društvo u kojem su te stvari još tabu tema. Nemamo dovoljno razvijen medijski pristup da educiramo majke i očeve, pa ni mentalitet. Jednostavno, još je porođaj „zabranjena“ tema i parovi se ne odlučuju na takvo nešto – smatra Hodžić.
Važne pripreme
U svijetu je to, dodaje, drugačije, gdje se o porođaju mnogo više priča, organiziraju se radionice, vrše pripreme za porođaj kojem prisustvuju i majka i otac. Upravo je Hodžić, dok je bio šef Porođajnog odjela, educirao bračne parove da postoji ova mogućnost.
Četvrto porodilište u BiH
Porođajni odjel u zeničkoj bolnici renoviran je prije šest godina, a predstavlja četvrto porodilište u BiH po broju porođaja.
- Nakon Sarajeva, Tuzle i Banje Luke, Zenica je četvrto porodilište po broju porođaja. U njemu se godišnje obavi 3.000 porođaja, a toliko broj je već posljednjih deset godina – pojašnjava Hodžić.