Ovog proljeća vremenske prilike nikako ne idu naruku poljoprivrednicima, posebno voćarima. Niske temperature, mraz, snijeg i hladna jutra prethodnih dana ne pogoduju voćkama koje su u fazi cvjetanja. Niska temperatura može povećati osjetljivost pupoljaka. Probeharalo i procvjetalo voće je ugroženo usljed ovakvih vremenskih ekstrema, a sve to su znaci i da bi rod mogao podbaciti.
Znaju to dobro voćari, koji nam kažu da je nemoguće spasiti hiljade dunuma pod voćem, a mnogi žive od svojih plantaža.
Raif Čolić, jedan o najvećih proizvođača šljive u Gradačcu, sa zebnjom gleda u nebo. Svjestan je da će ovakve vremenske neprilike nanijeti veliku štetu na voćnjaku s 11.000 stabala šljive.
Ističe da će mraz, prije jučerašnjeg snijega, uzeti svoj danak.
- Svjestan sam da će šteta biti velika. Suhomrazica prosto „skuha“ i uništi behar jer se plod voća još nije ni formirao. Ne možemo ništa efikasno poduzeti, ostaje nam samo nada da će nešto ostati na grani - navodi Čolić.
Ništa bolja situacija nije ni u voćnjacima i povrtnjacima u cijeloj sjevernoj Bosni, kao i širom naše zemlje.
Sabahudin Avdić, inžinjer poljoprivrede u ZZ „Gračanka“, jučer je od ranog jutra bio u voćnjacima. Nije optimista.
- Nikako nije dobro. U ponedjeljak, a posebno u utorak, u nizini Sprečkog polja vidio sam da se mraz bijeli. To je takozvani radijacioni mraz, koji je zlo za voće. Šljiva i jabuka bi se mogle nekako i u nekom procentu „izvući“, jer je završilo beharanje, ali će stradati kruška i breskva. Procjena je da će i snijeg koji je pao jučer, uz niske temperature, urod u voćnjacima smanjiti za 20-30 posto, a možda i više - kaže nam Avdić.