Šefica Odjela za dječiju i adolescentnu psihijatriju Klinike za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) u Tuzli, doc. dr. Nermina Kravić ističe da se u svom radu gotovo svakodnevno susreće s različitim poremećajima koji su vezani za prekomjerno korištenje interneta.
Grupna terapija
Nažalost, navodi ona, bilo je slučajeva koji su zahtijevali hospitalizaciju, ali naglašava da se do izlječenja ovisnosti došlo kroz individualnu i grupnu terapiju, koja zna potrajati i do šest mjeseci.
- Imali smo slučaj 16-godišnjaka koji je zbog prekomjerne upotrebe interneta umislio da ga neko prati, da mu je otkriven Facebook profil i da mu se šalju određene poruke. Postao je uznemiren, osjećao strah i takvo jedno teže psihičko stanje zahtijevalo je daljnje liječenje - kaže doc. dr. Kravić.
Internet i njegove pošasti u modernom dobu nemoguće je ignorirati, ali, naglašava Kravić, važno je pravilno koristiti takve resurse, pri čemu je uloga roditelja ključna.
Primjera ovisnosti, prema njenim riječima, ima mnogo. Dječak koji je promijenio školu nije se na najbolji način uklopio u novu sredinu. Vrijeme je provodio na internetu, počeo se naglo debljati, a kada su roditelji pokušali da limitiraju njegovo vrijeme provedeno za kompjuterom, bivao je uznemiren i agresivan.
- On nije izlazio, nije komunicirao s drugim ljudima i sve se svelo na igrice. Roditelji su poduzeli mjere onda kada su uvidjeli da neće završiti školsku godinu. Prošao je kroz psihoterapiju adolescenta i prevazišao te probleme - dr. priča Kravić.
No, navodi ona, česte su zloupotrebe, prijetnje, ucjene, lažno predstavljanje...
- Imali smo slučaj 14-godišnje djevojčice koja se dopisivala s osobom koja je za sebe tvrdila da je „Pinkova zvjezdica“. Čak je sa 14 godina bila spremna otići od kuće i udati se za njega. Ta osoba je kasnije manipulirala njom, vrijeđala je, a osoba tog uzrasta je izuzetno ranjiva i dovoljan je jedan loš komentar da poljulja njeno samopuzdanje - kaže doc. dr. Kravić.