U sklopu jučerašnje redovne sjednice Gradskog vijeća Tuzla, između ostalog, tematski se razgovaralo o problemima aerozagađenja, s kojima se susreću stanovnici grada soli.
Višesatna rasprava
U višesatnoj raspravi redali su se argumenti pozicije i opozicije, koja je, između ostalog, poziciji i gradonačelniku Jasminu Imamoviću uputila zamjerke na nenamjensko trošenje sredstava dobivenih od rada Termoelektrane (TE) Tuzla.
Čuli su se i argumenti da je od gotovo 16 miliona KM, koliko je Grad Tuzla do sada dobio na ime naknade, za toplifikaciju uloženo malo više od dva miliona KM. S druge strane, pozicija se branila informacijom da je u posljednjih petnaestak godina u toplifikaciju uloženo više od 30 miliona KM.
Omer Delalić, vijećnik SBB-a, podsjetio je svoje kolege da su sjednice posvećene problemu aerozagađenja održane i u 2015., 2016. i 2017., ali da konkretnih rezultata nije bilo.
Vijećnica SBB-a, doc. dr. Lejla Osmančević kazala je u svom obraćanju da je uočen niz zdravstvenih problema koji su izazvani aerozagađenjem.
Opaka bolest
- Prema rezultatima Zavoda za javno zdravstvo, tačno se zna da se broj umrlih, odnosno, broj oboljelih u zimskom periodu povećava. U 2016. na 2017. povećao se za 41 posto. Reći ću vam i podatke za karcinom pluća, niko od nas nije pošteđen. Broj umrlih 2015. bio je 91, 2016. godine 103, a 2017. se povećao na 130 osoba. Na Klinici za plućne bolesti 2014. registrirano je 236, a 2016. godine 286 oboljelih od ove opake bolesti - upozorila je Osmančević.
Analiza učešća zagađivača
Izet Džananović, direktor TE Tuzla, priznao je da termoelektrana jeste značajan faktor u onečišćenju zraka te kazao da Tuzla nema analizu učešća pojedinih zagađivača.
- Sigurno ćemo obavezu koju smo preuzeli iz nacionalnog plana za redukciju emisije riješiti. Ali tražimo da svi budu na fonu. Imamo one koji traže, a ne daju, imamo one koji zahtijevaju, a ometaju. Termoelektrana ima sredstva, radi dobro i ona će sigurno osigurati sredstva i realizirati ove projekte, ali pod uvjetom da svi budemo dosljedni u realizaciji onoga na što se obavežemo - kazao je Džananović, istakavši da je najviše 24 mjeseca potrebno za stavljanje u pogon uređaja za odsumporavanje.