Delegacija Kantona Sarajevo danas je položila cvijeće i odala počast na mjestu stradanja devet građana u ulici Žrtava fašizma kod broja 12, naselje Otoka, općina Novi Grad, koje je počinio agresor tokom opsade Sarajeva 1992. - 1995. godine.
SARAJEVO
Pored komandne i političke, postoji i lična odgovornost pripadnika Vojske Republike Srpske i na tome treba raditi dok još ima vremena, kazao je Hadžiahmetović
Delegacija Kantona Sarajevo danas je položila cvijeće i odala počast na mjestu stradanja devet građana u ulici Žrtava fašizma kod broja 12, naselje Otoka, općina Novi Grad, koje je počinio agresor tokom opsade Sarajeva 1992. - 1995. godine.
Tog 10. oktobra 1993. godine oko 13.50 sati sa agresorskih položaja koji su se nalazili na području Nedžarića ispaljene su tri minobacačke granate, koje su pale na asfaltnu podlogu u ulicama Žrtava fašizma kod broja 12 i Ilije Engela kod broja 5.
Od eksplozivnog i rasprskavajućeg dejstva granata poginulo je devet osoba, i to: Elma Geko, Slavojka Govedarica, Semir Haseta, Amina Hećo, Ajdin Hodžić, Ibrahim Huskić, Vinko Lončar, Silvijo Mačorović i Božidar Šuka. Teže i lakše ranjeno je 38 osoba.
U prigodnom programu prisutnima na obilježavanju 28. godišnjice obratili su se ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Enver Hadžiahmetović i predsjednik MZ Otoka” Davor Ninić.
Ministar Hadžiahmetović je kazao kako moramo stalno podsjećati na hiljadudnevnu opsadu Sarajeva u kojoj su njegovi građani bili izloženi velikim patnjama, gladni, žedni, promrzli i izloženi stalnim granatiranjima i snajperima, od čijeg je dejstva ubijeno njih više od 12.000, a među njima i 1.601 dijete.
Podsjetio je da je za zločine počinjene u Sarajevu Međunarodni sud u Hagu osudio Stanislava Galića, komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske, na maksimalnu kaznu doživotnog zatvora. Dragomira Miloševića, koji je naslijedio Galića, a koji je nastavio zločine nad Sarajlijama, Sud je osudio na 33 godine.
Također, osuđen je, ali na doživotni zatvor, i Ratko Mladić, komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske. On je, između ostalog, osuđen i za udruženi zločinački poduhvat, koji je imao za cilj širenje terora među civilnim stanovništvom Sarajeva putem kampanje snajperskog djelovanja i granatiranja.
- Pored komandne i političke, postoji i lična odgovornost pripadnika Vojske Republike Srpske i na tome treba raditi dok još ima vremena - poručio je ministar Hadžiahmetović.
Naglasio je i da se, bez obzira na prošlost, naša budućnost mora graditi na suživotu, međusobnom uvažavanju i toleranciji, a da bi tako bilo, pravda mora biti zadovoljena i počinioci zločina adekvatno kažnjeni.
Osim delegacije Kantona Sarajevo, obilježavanju prisustvovale su i delegacije Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992.-1995., Unije civilnih žrtava rata KS, Grada Sarajeva, Općinskog vijeća i Općine Novi Grad, MZ Otoka, Udruženja žene borci 1992-1995., OŠ “Mehmedalija Mak Dizdar”, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.
VREMENSKA PROGNOZA
ODRŽAN ŽRIJEB U NIONU