Počeo je veliki projekat čišćenja korita rijeke Miljacke, na dijelu od bazena Bentbaša do ušća Mošćanice, u dužini oko 1.400 metara. Na kompletnom potezu radi se sječenje šiblja i niskog rastinja, trave, okresivanje grana stabala koja se nalaze uz riječno korito, a nakon toga uslijeidt će uklanjanje nataloženih materijala i mulja iz korita rijeke.
Povodom početka ovog značajnog projekta, radove je danas obišao općinski načelnik mr Ibrahim Hadžibajrić u pratnji saradnika: pomoćnika načelnika za investicije i komunalne poslove Adisa Hadžovića i pomoćnice načelnika za lokalni razvoj i poslove mjesnih zajednica i po ovlaštenju pomoćnice za civilnu zaštitu Selme Velić.
Kako je istakao načelnik Hadžibajrić ovo tek drugi put od završetka agresije na BiH 1995. godine do danas da se pristupilo ovakvom čišćenju korita Miljacke. Radi se desna i lijeva obala, uzvodno prema ušću Mošćanice.
“Ovdje djelujemo preventivno s ciljem zaštite naših građana, a podsjetio bih da smo prvi put ovakvo čišćenje Miljacke proveli 2012. godine kada je očišćena brana i jezero na Bentbaši. Tada je izvučeno oko 15.000 kubika mulja, te brojni trupci koje je voda donijela iz gornjeg toka. I, evo ponovo je došlo vrijeme da čistimo korito Miljacke,” pojasnio je načelnik Hadžibajrić. Dodao je da je projekat vrijedan 67.860 KM, a Općina ga realizuje u partnerstvu sa Ministarstvom privrede KS i Zavodom za izgradnju KS sa kojima je potpisan Sporazum o sufinansiranju projekata regulacije vodotoka.
“Mi smo prethodnih godina uložili značajna sredstva u preventivno održavanje korita i pritoka. Redovno se čiste Ramića potok, Bistrički potok, Kevrin potok i takve projekte moramo raditi kako nam se ne bi ponovila velika poplava Bistričkog potoka iz 1987. godine. Mnogi se još sjećaju da je zbog začepljenja Bistričkog potoka voda tada nosila kontejnere i vozila niz Bistrik. Jednostavno, korita moraju biti očišćena kako bi rijeke mogle primiti velike količine vode bez straha od poplava,” izjavio je načelnik Hadžibajrić i dodao da bi čišćenje obala i korita Miljacke trebalo biti završeno za 20-ak dana, ukoliko vremenske prilike budu povoljne.
O samim radovima koji se izvode govorio je Nedim Mujagić, glavni inžinjer u firmi Klico trans gradnja d.o.o. koja je izvođač radova. “Dužina dionice na kojoj radimo je 1400 metara, oko 28 dunuma šiblja i granja treba ukloniti s obje strane rijeke Miljacke. Potom ćemo raditi na čišćenju korita. Radimo etapno, a trenutno je na poslovima čišćenja angažovano 10-ak radnika dok ne dođu teške mašine, bageri i rovokopači koji će raditi u koritu,” izjavio je Mujagić. “U sklopu projekta planirano je uklanjanje velikog kamenja iz korita, a morat ćemo riješiti i nekoliko ada koje su se formirale usljed toka rijeke Miljacke, a koje ćemo da svedemo u korito. Radit ćemo i uklanjanje mulja da se rijeka usmjeri i da ima svoj prirodni tok, a da ne narušavamo prirodu,” dodao je.
Uređenjem obala i korita rijeke Miljacke na ovoj dionici dodatno će se doprinijeti uređenju šetališta Aleja ambasadora, te Dariva-Kozija ćuprija na čijem se aktiviranju i pozicioniranju među najpopularnija gradska izletišta intenzivno radi. S tim ciljem je kompletna dionica pokrivena video nadzorom, uvedena je moderna LED rasvjeta, a trenutno se radi sanacija saobraćajnice od Darive do Kozije ćuprije. Značajno je istaći i da je na ovom lokalitetu prije dvije godine sagrađen moderni park sa dječijim mobilijarom, spravama za fitness, te spravama za djecu sa invaliditetom. Duž šetnice je do sada 213 akreditovanih ambasadora u BiH zasadilo lipe.
Vrijednost radova na čišćenju korita Miljacke je 67.860 KM. Sredstva u iznosu od 50.000 KM obezbijeđena su na osnovu Sporazuma o sufinansiranju projekata regulacije vodotoka potpisanog između Općine Stari Grad Sarajevo, Ministarstva privrede KS i Zavoda za izgradnju KS. Ostatak potrebnih sredstava u iznosu od 17.860 KM osiguran je iz budžeta Općine Stari Grad za 2021. godinu, namijenjenih za preventivne mjere.