Prije 50 godina Sarajevo je dobilo Kulturno-sportski centar „Skenderija“, počinje svoju priču Mufid Garibija, sarajevski arhitekta i dobar poznavalac historije grada. Spektakl koji se desio te godine baš u ovaj vakat nije bio samo promocija „Skenderije“ nego i Sarajeva na jedan poseban način.
- „Skenderija“ je izgrađena na nekadašnjem prostoru koji je uvakufio Skender paša koji je bio bosanski sandžakbeg i vladao krajem 15. i početkom 16. stoljeća. A iza sebe ostavio je velika dobra – kaže Garibija.
Na tom prostoru kojeg su prozvali Skenderija napravljen je fubalski stadion i bio fudbalski centar do gradnje Koševa 1947. godine. I baš na tom velikom platou i prostoru planirana je izgradnja modernog sportskog i kulturnog centra, kakvog neće biti u Bosni, a ni dalje. Projektanti su bili arhitekte Živorad Janković, Halid Muhasinović i Ognjen Malkin.
Kompleks je zahvatao 70.000 kvadrata sportskog, kulturnog i privrednog prostora, a savršeno je uklopljen u pejzažni prostor ispod Trebevića.
-Te 1969. godine bio je završen i čuveni film „Bitka na Neretvi“ koji će premijerno biti prikazan na otvaranju „Skenderije“ 29. novembra. U Sarajevo je kao gost na otvaranje „Skenderije“ i premijeru filma stigao Josip Broz Tito sa suprugom. Pored visokih funkcionera u Sarajevu su kao gosti došli glumci Milena Dravić, Ljubiša Samardžić, Boris Dvornik i drugi, zatim poznati Karlo Ponti koji je došao bez Sofije Loren koja je bila bolesna, te čuveni Omar Šarif (Sharif). Lično ih je pozvao Tito, a došli su i Jul Briner, Silvija Koščina, Orson Vels... Pozvano je oko 6.000 zvanica – kaže Garibija.
Plato je bio ukrašen posterima glavnih glumaca kao i velikom maketom mosta na Neretvi. Tu nesvakidašnju promociju Sarajeva otvorio je predsjednik Tito.
Glumac Jul Briner prilikom dolaska na premijeru izgubio je dokumente.
Tako da je trebalo malo i vremena da ga tadašnje obezbjeđenje prepozna i da bude prisutan na projekciji filma u kojem je glumio.