UPOZORENJA

Ako ne prijave imovinu, političari će biti kažnjeni i do 20.000 KM

Ured može u svako doba zatražiti od javnih dužnosnika da dostave Zakonom predviđene podatke o imovini, kazala Brčić

Brčić: Javni ispred privatnog interesa

Piše: A. T.

21.4.2019

Nakon što preuzmu funkciju, imenovani dužnosnici u KS obavezni su u roku od 30 dana prijaviti svu svoju imovinu. Te podatke prikupljat će Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS popunjavanjem obrasca prijave imovine.

Lični podaci

Kazala je to za „Avaz“ ministrica pravde i uprave Lejla Brčić, istakavši kako će se provođenju nedavno usvojenog Zakona o prijavljivanju i postupku provjere imovine nosilaca javnih funkcija pristupiti odmah nakon što stupi na snagu.

Brčić ističe da je Ured kontrolor ličnih podataka o imovini te da je nadležan za njihovo prikupljanje, kontrolu i obradu.

- Ti podaci dostavljaju se u roku od 30 dana od dana preuzimanja funkcije, a godišnje prijavljivanje obavezno se vrši tokom vremena obavljanja funkcije od 1. do 31. januara svake godine. Ured može u svako doba zatražiti od javnih dužnosnika da dostave Zakonom predviđene podatke o imovini – kazala je Brčić.

Dodaje da će oni koji ne prijave imovinu ili poklone ili daju lažne podatke o tome imati 15 dana da korigiraju svoju prijavu ili će, u suprotnom, biti kažnjeni.

- Za kašnjenje u godišnjem prijavljivanju novčane kazne se kreću od 1.000 do 2.500 KM, dok su za neprijavljivanje imovine kazne od 10.000 do 20.000 KM. Za ponovljeni prekršaj javni dužnosnik kaznit će se novčanom kaznom od 3.000 do 6.000 KM, a Ured je taj koji pokreće prekršajni postupak – rekla je Brčić.

Javni interes

Prema riječima ministrice, cilj donošenja ovog zakona je osiguranje većeg stepena transparentnosti i zaštita integriteta javne funkcije, sprečavanje koruptivnog djelovanja za vrijeme obavljanja javne funkcije, kao i sprečavanje nezakonitog bogaćenja. Dodaje da obavljanje javne funkcije podrazumijeva stavljanje javnog interesa ispred privatnog. 

Poklon skuplji od 200  KM smatra se mitom 

Poklon u vrijednosti do 200 KM nosioci javne funkcije mogu zadržati i ne trebaju ga prijaviti, dok će se oni koji prelaze ovu vrijednost smatrati mitom. Zakon posebno tretira protokolarne poklone, koji se mogu primiti i bit će vlasništvo institucije. Svi primljeni pokloni, imena osoba koje su uručile poklon i vrijednost poklona bit će obavezno unošeni u Registar.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.