Budući da u domovima zdravlja KS posljednjih mjeseci nedostaje ključnih reagensa, građani su prinuđeni osnovne laboratorijske pretrage plaćati u privatnim klinikama.
Iako imaju pravo na refundiranje u Zavodu zdravstvenog osigranja, zbog kompliciranih procedura mnogi odustaju. O ovom problemu samo su pričali građani, a tek na posljednjoj sjednici reagirala je Vlada, dok Uprava „Doma zdravlja“ šuti.
Ovo je grozno
Za sve ovo vrijeme najviše trpe pacijenti koji se svakodnevno vraćaju iz domova zdravlja s djelimično urađenim nalazima. Razočarenje i nevjericu nisu skrivali pacijenti koje smo jučer zatekli u Domu zdravlja „Vrazova“.
Almer Kijamet požalio nam se kako nije uspio uraditi pretrage, da su ga vratili iz DZ kazavši mu kako nema reagensa.
- Ne mogu vjerovati da još nema. Moja žena kad vadi nalaze, pola joj urade, a pola ne. Onda moramo ići privatno, nekad nam Zavod refundira, a nekad ne – rekao je Velid Bezdrov.
Da postoji još slučajeva gdje se ne prakticira povrat novca kazao nam je i Emin Canović, istakavši kako trudnoj ženi nisu htjeli iz Zavoda refundirati troškove jer nije imala potvrdu iz doma zdravlja.
Mehmed Konaković kaže kako je sramotno i poražavajuće da privatni zdravstveni sektor ima reagense, opremu, a da to javne ustanove nemaju.
Ogorčena i izrevoltirana jučer pred DZ „Vrazova“ bila je i Amra Aljičević.
- Bijesna sam što nemamo reagense u javnim ustanovama pa moramo ići privatno. Ja sam vadila nalaze i ostali su mi neki koje nisam mogla izvaditi. Moj muž koji je operirao srce mora čekati da uradi pretrage. Ovo je grozno, ne daju da se liječimo – rekla je Aljičević.
Dervija Gušo smatra da bi se Vlada morala pobrinutu za reagense kako bi bolesni ljudi, a naročito djeca, mogli dobiti adekvatnu uslugu.
- Sramota za državu. Imam hepatitis B i već tri-četiri mjeseca ne mogu izvaditi nalaze. Moj prijatelj je operirao srčani zalizak i ne može da izvadi laboratorijske nalaze jer nema reagensa. A za privatne pretrage nemamo para jer smo penzioneri – kazao je Sead Skejović.
Rifad Zornić požalio nam se da je zbog anemije trebao uraditi kompletnu pretragu, ali da nije uspio.
- Moja supruga također je šećeraš i nemamo drugog izbora nego da idemo privatno vaditi krvnu sliku. Ovo je baš sramotno – rekao je Zornić.
I suprug Elizabete Luburić pokušao je uraditi krvnu sliku jer i on boluje od anemije. Međutim, kako nam je kazala Luburić, nedostajala su dva reagensa te je vraćen kući.
- Privatno smo uradili nalaze. Novac nam nisu refundirali. To je baš užas i katastrofa – rekla je Luburić.
Memsuda Bajrović tvrdi kako je i prije pola godine pokušala uraditi pretrage, ali bezuspješno.
- Uskoro bih trebala vaditi laboratorijske nalaze, vjerovatno ni ja neću moći. To je nedopustivo. Nisu to neke skupe stvari, to moramo imati u domovima zdravlja – zabrinuta je i Sadeta Muratović.
Razočarenje zbog problema s reagensima nije sakrivala ni Elvira Kihić.
- Vadila sam neke nalaze i imala sam problema. Za neke stvari imaju novca, a za ove najvažnije nemaju. Životi su u pitanju - rekla je Kihić.