Huso Didik je jedan od uspješnijih pčelara s područja Glavatičeva. Za pčelarstvo se počeo interesirati poslije rata, ali je tek 2007. godine, nakon što je otišao u penziju, krenuo ozbiljnije u ovoj posao. Na svome imanju ima stotinjak košnica i idealne uvjete.
- Pčelarstvo zahtijeva puno rada i učenja. Pročitao sam desetine knjige iz ove oblasti, puno toga saznao o pčelama i onda kroz rad stjecao potrebno iskustvo.
Ovo je moja velika ljubav i trenutno imam oko stotinu košnica i to je za moju porodicu sasvim dovoljno. Pomaže mi i sin Senadin, koji je, također, zavolio pčele, tako da je na njemu da nastavi ovaj posao - priča Didik.
Čista priroda i bogatstvo različitih biljnih vrsta na području Glavatičeva omogućavaju proizvodnju kvalitetnog meda.
U blizini pčelinjaka nalaze se livade, bjelogorična i crnogorična šuma, lipa... Sve što proizvede, proda na „kućnom pragu“.
- Imam svoje stalne kupce koji dolaze s ovih prostora, zatim Sarajeva, Tuzle, Gračanice, Zenice. Također, dolaze i turisti koji posjećuju Glavatičevo, tako da i oni svrate i kupe med. Najbolja reklama je kad vam se kupac svake godine ponovo vrati. Tonu meda uvijek mogu prodati po dobroj cijeni - ističe Didik.
Dodaje da je protekla pčelarska sezona bila zadovoljavajuća, jer je u prosjeku imao 12 kilograma meda po košnici.
- Sve iznad 10 kilograma po košnici je uspjeh. Nekada je znalo biti i po 25 kilograma, ali, kao i u svakom drugom poslu, tako i u ovom, nikad ne znaš šta se može desiti,odnosno kakve će biti vremenske prilike, od kojih i zavisi paša pčela - kaže Didik.
Porodica Didik je prije desetak dana na Međunarodnom sajmu pčelarstva „Tuzla 2019“ drugu godinu zaredom dobila zlatnu medalju za kvalitet svog livadskog meda.