Poznato je da zbog povećanog djelovanja hormona u trudnoći postoji povećana sklonost upalama zubnog mesa. Ono je obično lagano natečeno i crveno, a najčešće jako osjetljivo.
Nedovoljna njega usne šupljine dovodi do skupljanja plaka koji se lijepi za zub i stvara naslage koje su odlična podloga za razvoj bakterija. Razvoju karijesa pogoduje i pojačana kiselost sline u trudnoći uzrokovana ponekad i čestim povraćanjem i promjenom hrane.
Da bi se u trudnoći spriječilo nastajanje karijesa potrebno je obratiti pažnju na ispravnu oralnu higijenu. Zato trudnice nakon povraćanja obavezno trebaju isprati usta vodom, jer kiselina iz stomaka nagriza zubnu caklinu.
Pored četke i paste za zube potrebno je redovno upotrebljavati konac za zube. Odlične rezultate pokazuje i upotreba zubnog tuša.
Za umirivanje desni preporučuje se ispiranje usta čajem od žalfije i to nekoliko puta dnevno.
Poželjno je na početku trudnoće odstraniti zubni kamenac, a stomatologu na pregled obavezno otići bar jednom u toku trudnoće.
Posebnu pažnju treba posvetiti pravilnoj prehrani. Nepravilna i jednolična prehrana kojom se ne unose dovoljne količine i omjeri bjelančevina, ugljikohidrata, masti, kalcija, fosfora, željeza i drugih neophodnih materija može uzrokovati mineralizaciju mliječnih zuba kod bebe.
Zato liječnici često trudnicama savjetuju uzimanje tabletica fluora koje se tope u ustima, a koriste za zaštitu zuba.