Mobilni uređaji sve su više prisutni u našim životima pa se sve češće nalaze i u rukama djece. No, naučna istraživanja o utjecaju takvih uređaja na razvoj mozga mališana razlog su za ozbiljnu uzbunu među roditeljima.
1. Utječu na prirodni razvoj mozga. Kada se dječiji mozak izloži modernim tehnologijama, dolazi do promjena koje uzrokuju poremećaje koncentracije, otežano učenje, povećanu impulsivnost i smanjenu sposobnost samokontrole.
2. Odgađaju mentalno odrastanje. Kretanje pospješuje koncentraciju i sposobnost učenja, a korištenje tehnologije ograničava kretanje.
3. Potiču debljanje. Televizija i videoigre povezane su sa sve češćom pojavom pretilosti.
4. Uzrokuju gubitak sna. Čak 75 posto djece ima uređaje u svojim spavaćim sobama, što ometa san.
5. Psihički poremećaji. Pretjerano korištenje tehnologije povezano je sa sve većim stopama psihičkih poremećaja, od depresije, anksioznosti, poremećaja koncentracije...
6. Agresivno ponašanje. Igrice i TV serije prikazuju eksplicitne scene seksa, ubistava, silovanja, mučenja. Sve veći broj djece nije u stanju kontrolirati svoje agresivne tendencije.
7. “Digitalna demencija”. Brzi medijski sadržaji mogu dovesti i do smanjene koncentracije i slabljenja pamćenja.
8. Uzrokuju ovisnosti. Kada se djeca ne vežu uz roditelje, mogu se vezati uz uređaje, što može uzrokovati ovisnost.
9. Zračenje nije bezopasno. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kategorizirala je mobitele i bežične uređaje kao rizik kategorije 2B (mogući kancerogen).
10. Ovakva budućnost nije održiva. Način na koji su djeca danas odgojena i obrazovana uz tehnologiju nije više održiv. Djeca su naša budućnost, ali nema budućnosti za djecu koja pretjerano koriste tehnologiju.