Stručnjaci su pratili fizički razvoj i zdravlje oko 1.000 Novozelanđana od njihovog rođenja ranih 70-ih godina prošlog stoljeća. Ovo istraživanje, koje je još u toku, dalo je naučnicima neke informacije o tome kako zdravlje u djetinjstvu utječe na psihosociološko stanje ispitanika koji su sada u ranim tridesetim godinama.
Analizirani su podaci o tome jesu li teškoće u djetinjstvu, zlostavljanje, nasilje, siromaštvo i izoliranost, ostavile trajne zdravstvene posljedice na ispitanike u odrasloj dobi.
Došlo se do zaključka da ovi ljudi zaista imaju veći faktor rizika od hroničnih bolesti, kao što su dijabetes i srčane bolesti, nego njihovi vršnjaci koji u djetinjstvu nisu proživjeli psihološke poteškoće. Ti faktori su stvari koje se tipično mogu naći kod starijih ljudi, povišeni krvni pritisak, visoki holesterol u krvi i gojaznost.
Ovo je istraživanje jedno od dokaza tvrdnje da loše zdravlje kod odraslih može biti uzrokovano uvjetima života u djetinjstvu i to ne samo fizičkim problemima iz djetinjstva, nego, također, i psihološkim.