Novorođene bebe lako "uhvate" prehladu, što može usporiti njihovo disanje. Zato je važno prikladno ih utopliti. Normalna tjelesna temperatura je oko 37 stepeni i najbolji je pokazatelj da li je bebi prehladno ili pretoplo.
No, ne treba pretjerivati i stalno mjeriti temperaturu. Za bebu je, zapravo, idealna temperatura vašeg tijela i savršeno bi bilo kad biste novorođenče mogli što češće držati u zagrljaju, u kontaktu sa kožom, naročito dok dojite.
Ako se beba, ipak, prehladi, evo nekoliko savjeta:
1. Curi li joj nos, najbolje je da je pokušate staviti potrbuške tako da joj glava lagano visi, tako sekret iz nosa može iscuriti vani, umjesto u pluća.
- Važno - Nikako bebu ne ostavljajte u tom položaju tokom noći.
- Kako - Podmetnite nekoliko knjiga pod dječiji krevetić - na mjestu gdje
su noge ili bebu stavite na jastuk tako da joj glava lagano visi. Isto tako,
bebu možete staviti na prsa sa glavom na ramenu i čuvati je tako nekoliko minuta.
2. Važno je da je zrak za vrijeme bebine prehlade vlažan.
- Kako - Najbolje bi bilo navlažiti plahtu i prekriti preko krevetića,
tako će se zrak vlažiti najbliže bebi. Isto tako, možete na plahtu kapnuti
kap eteričnog ulja (eukaliptus).
- Važno: Stavite samo malo eteričnog ulja da ne bi previše nadražilo
bebinu sluznicu.
3. Važno je da joj redovno čistite nosić.
- Kako - Ako je beba mlađa od tri mjeseca, bolje izbjegavajte pumpicu. Ispirite nos otopinom sljezovog korijena (prstohvat sljezovog korijena stavite u decilitar mlake vode dok ne otpusti sluz) malom kapaljkom ili koristite fiziološku otopinu.
- Fiziološka otopina: 1 punu čajnu kašiku soli rastopiti u pola litra prokuhane vode. Napuniti u bočicu s kapaljkom. Možete je koristiti neograničeno, čak i kod dojenčadi.
4. Ukoliko dojite, čak i ako ste sami prehlađeni, hranite bebu za vrijeme prehlade što češće, jer prehlađeno dijete gubi više tekućine, a dojenjem mu dajete potrebna antitijela koje sama beba još ne može tako dobro stvarati.