Godišnji odmor, putovanje, boravak na moru i planini poseban je izazov za dijete, ali, potrebno je mnogo opreza, jer je ljetnim opasnostima ono izloženo više nego odrasli i teže se od njih brani.
Zbog štetnih efekata sunčevog zračenja, naročito njegovog kumulativnog djelovanja, djeci je potrebno posvetiti posebnu pažnju. Smatra se da 50 do 80 posto sunčevog zračenja primimo u djetinjstvu.
Djeci od prve do treće godine na kožu obavezno nanositi preparat sa zaštitnim faktorom 15 i više i to isključivo namijenjen djeci, sa UVA i UVB filterima. Prvih dana izlaganja suncu najbolje je koristiti preparate s najvišim stepenom zaštite. Oni na ambalaži imaju oznaku Sun Block.
Nakon treće godine djeca mogu koristiti preparate za zaštitu od sunca sa visokim faktorima koje koriste odrasli. Bez obzira na mjere opreza i zaštite, djeci (a ni odraslima) nije mjesto na suncu između 10 i 17 sati.
Kada boravite na plaži, važno je da su djeca u hladu veći dio dana. Imajte na umu da platno suncobrana nije dovoljna zaštita, jer propušta do 50 posto zračenja.
Zračenje se također reflektira i s morske površine i pijeska pa ne treba cijeli dan boraviti na plaži.
Čak i kada je oblačno preporučljivo je djecu namazati kremom sa zaštitnim faktorom, jer UV zraci prolaze i kroz oblake.
Podsjetnik
Da bi boravak na moru bio ugodan potrebno je:
- Ne sunčati djecu u vremenu od 10 do 17 sati;
- Koristiti preparate sa zaštitnim faktorom većim od 15 sa UVA i UVB filterima;
- Koristiti šeširiće i naočale za sunce, a posebnu pažnju obratiti na zaštitu djece ako su na brodu;
- Što češće nuditi im vodu;
- Svakih dva-tri sata ponovite nanošenje kreme na nježnu dječiju kožu.