Većina pedijatara preporučuje da voće koje dajete bebi huhati do 8. mjeseca. Kuhanjem voće postaje svarljivije, te se na taj način smanjuje mogućnost nastanka stomačnih tegoba kod bebe. Kožicu uvijek treba odstraniti, naročito za bebe mlađe od osam mjeseci.
Zašto je voće zdravo
Voćem se u organizam unose tečnost voda, vitamini, minerali, oligoelementi, organske kiseline, mirišljave materije, biljna vlakna te malo bjelančevina i masti. Sadržaj pojedinih sastojaka i njihov međusobni odnos ovise o vrsti voća, stadiju zrelosti...
Vitamina C ima najviše u agrumima, ribizli, grožđu, bobičastom voću, kajsiji, breskvi, grejpfrutu i šipku. I relativno male količine svježeg voća zadovoljavaju dnevne potrebe djece. Beta-karotena (provitamin A) ima u kajsiji, breskvi, grožđu i svim vrstama žutog voća. Željeza ima u malini, kupini, breskvi, kajsiji, borovnici, jagodama i koštunjavom voću.
Kako prati voće
Voće treba dobro oprati pod mlazom tekuće hladne vode. Tako se uklanjaju prašina i druga prljavština. Jagodičasto voće treba pažljivo prati da se ne ošteti. Hemikalije je nemoguće odstraniti pranjem, pa se majkama savjetuje da ogule voće koje pripremaju za bebu.
Kada koje voće
Jagodičasto, citrusno i jezgrasto voće daje se bebi tek nakon prvog rođendana zbog moguće alergijske reakcije. To se posebno odnosi na djecu iz porodica u kojima ima alergijskih oboljenja. Bebama voće prvo dajite pasirano, zatim gnječeno pa sitno sjeckano.
Kupovina i čuvanje voća
Kada kupujete voće, posebnu pažnju obratite na to da ono nije oštećeno, zaprljano, da se nije počelo kvariti. Gledajte boju, provjerite miris i čvrstinu ploda. Nemojte kupovati nezrele kao ni prezrele plodove.