PREHRANA

Savjeti za hranjenje „bucmaste“ bebe

"Bebe i mame"

27.3.2018

1. Koristite hranu samo da utolite glad, a ne radi drugih potreba. Beba koja se hrani iz pogrešnih razloga (kada je povrijeđena ili nesretna, kada je majka suviše zauzeta da bi se igrala s njom, kada joj je dosadno u kolicima) nastavit će tražiti hranu iz pogrešnih razloga, pa i kad odraste jest će iz istih pogrešnih razloga.

2. Umjesto da je dojite svaki put kada zaplače, utješite je zagrljajem ili pjesmom.

3. Umjesto da je zabavljate bočicom, zabavite je vrteškom ili muzičkom kutijom kada ste suviše zauzeti da se igrate sa njom, ili je pustite da posmatra šta radite (sjeckate mrkvu ili slažete rublje na podu kraj njenog sjedišta).

4. Umjesto da je zatrpavate biskvitima koji joj češu desni u samoposluzi, zakačite za njena kolica igračku da biste je zabavili dok kupujete.

5. Uprkos tome što je vaša majka možda vjerovala, stalno kljukanje nije znak ljubavi. Prilagodite režim ishrane, ukoliko je neophodno.

6. Iako vještačko mlijeko nije adekvatna zamjena majčinom, ukoliko vaša beba prebrzo dobija na težini i ima izuzetno veliku prekomjernu težinu, ljekar će možda preporučiti da pređete na vještačku hranu sa manje kalorija.

7. Prije nego što napravite taj potez, uvjerite se , međutim, da dobro rastvarate mlijeko u prahu koje sada koristite, jer je nedovoljno rastvoreno mlijeko znatno kaloričnije. Nemojte ga, ipak, bez ljekarskog savjeta, razrjeđivati više nego što je propisano. Nemojte ni preći na manje masno mlijeko.

8. Bebama, čak i onim sa prekomjernom težinom, potrebni su holesterol i masnoće iz majčinog mlijeka ili vještačkog mlijeka (ili, kada porastu iz punomasnog kravljeg mlijeka)

9. Ishrana beba ne zahtijeva uvijek dopunu vodom. Ali, voda može biti veoma korisna za predebelu bebu koja želi da nastavi sa sisanjem i pošto je glad utoljena, ili koja je prije žedna nego gladna kada je toplo.

10. Umjesto dojke ili vještačkog mlijeka, ponudite bočicu ili šolju obične vode (bez šećera ili drugih zaslađivača) kada vam se čini da beba traži užinu između obroka - to jest, u roku od sat ili dva poslije prethodnog obroka.

11. Navikavanje bebe na okus, ili, tačnije, odsustvo ukusa vode u ranom periodu čini vjerovatnijim da će kasnije imati zdravu naviku da pije vodu.

12. Nemojte prerano uvoditi čvrstu hranu da biste podstakli bebu da prespava noć - to rijetko kada uspijeva i može dovesti do prekomjerne težine.

13. Procijenite režim ishrane svoje bebe. Ukoliko ste već počeli uvoditi čvrstu hranu (na svoju ruku, ili prema preporuci lijekara) i ona jede više od tek nekoliko kašika žitarica, provjerite da li pije istu količinu majčinog ili vještačkog mlijeka kao i ranije. Ukoliko pije, to je vjerovatno uzrok prekomjerne težine.

14. Smanjite količinu čvrste hrane ako ste prerano počeli, ili je potpuno ukinite na mjesec ili dva (većina stručnjaka ionako ne preporučuje uvođenje čvrste hrane do šestog mjeseca).

15. Kasnije, kad se bude unosilo više čvrste hrane, količina posisanog ili popijenog mlijeka trebala bi se postepeno smanjivati, a naglasak staviti na čvrstu hranu kao što je povrće, jogurt, voće, žitarice i razne vrste kruha.

16. Ukoliko beba pije sokove, rastvorite ih vodom pola-pola. I ne stavljajte meke žitarice ili drugu čvrstu hranu u bočicu - bebe ih na taj način unose previše.

17. Pokrenite bebu. Ukoliko se beba "jedva kreće", podstaknite aktivnost. Kada joj mijenjate pelene, dodirnite joj desno koljeno njenim lijevim laktom nekoliko puta, i obrnuto. Kada vam zgrabi palčeve a ostalim prstima podlaktice, pustite je da se "podigne" u sjedeći položaj. Neka stoji na vašem krilu i skakuće, ukoliko to voli.

Zašto dojene bebe nisu pretile

Jedan od razloga što su dojene bebe u manjoj opasnosti da se ugoje jeste i to što se količina mlijeka automatski prilagodjava bebinim potrebama. Mlijeko koje se pojavljuje na početku obroka, sa manje je masnoća i kalorija, i podstiče gladnu bebu da sisa. Masnije mlijeko sa više kalorija koje se pojavljuje na kraju obroka, traba da obuzda apetit porukom: "Sita si".

Ukoliko to nije dovoljno obeshrabrujuće i beba nastavi da sisa, dojka se na kraju isprazni. Sisanje radi sisanja može se nastaviti bez unošenja prekomjernih kalorija.


Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.