Preduzeće „Rad“ već duže vremena je na meti osude javnosti zbog neredovnog odvoza smeća. Otpad pored kontejnera, prljave ulice, zapušten grad - svakako nije nešto čime bi se mogli pohvaliti pred početak turističke sezone.
I dok neki optužuju aktuelnu vlast, koja se nije uhvatila ukoštac s problemom neredovnog odvoza smeća, drugi krive i komunalna preduzeća.
Kako je biti komunalac u Sarajevu u trenutku kada su izloženi kritikama građana, provjerila je ekipa „Avaza“.
Uvjerili smo se kako se provodi proces čišćenja i odvoza otpada. S radnicima smo obišli Koševsko Brdo, Jukićevu ulicu i Velešiće.
Veliki problem predstavlja odlaganje otpada izvan kontejnera, i to kabastog i građevinskog. Ovo dodatno usporava rad jer kontejneri nisu namijenjeni za odlaganje ove vrste otpada.
- Biti vozač u komunalnom preduzeću je teško. Svakome smetaš, a samo pošteno radiš svoj posao. Dođeš da mu očistiš ispred vrata i ne valjaš - kazao nam je Refik Ejubović, vozač u KJKP „Rad“.
Mirza Ramić, portparol „Rada“, upoznao nas je s trenutnom situacijom u ovom preduzeću, koja je daleko od sjajne.
- Preduzeće ima četiri vozila, s tim da je trenutno jedno van pogona. Imat ćemo još jedno operativno vozilo za 15 dana, a trenutno se na Saobraćajnom fakultetu vrši testiranje krana. U saradnji s općinama, obećana su nam i dva dodatna vozila - kazao je Ramić.
On ističe da je svjestan situacije, ali da očekuje poboljšanje u što kraćem roku.
- U narednih 15 dana očekujemo angažiranje dodatnog broja radnika na poslovima održavanja javne higijene i transporta otpada. Očekujemo bolje stanje za mjesec - naglašava Ramić.
Na terenu smo vidjeli kako nesavjesni vozači parkiranjem automobila otežavaju radnicima pristup kontejnerima, a često se desi da se saobraćaj blokira, dok radnici užurbano prebacuju otpad iz kontejnera u kamion.
Prema riječima Ramića, problem pravi i vrsta otpada, kao što su zaštititne maske i rukavice, koje se nalaze svuda po javnim površinama.
Ovo prvenstveno utječe na sigurnost radnika koji uklanjaju taj otpad i predstavlja opasnost od zaraze koronavirusom.
Zašto grad Sarajevo nema nijedan kontejner za privremeno skladištenje opasnog materijala, upitali smo Ramića.
- Fizička i pravna lica koja proizvode opasan otpad moraju osigurati i njegovo adekvatno zbrinjavanje. U KS postoje registrirani operateri koji besplatno preuzimaju i zbrinjavaju na propisan način taj otpad - kazao nam je Ramić, navodeći kako ovakva vrsta materijala nanosi štetu kontejnerima, ali i visoke novčane izdatke.